Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract individual de munca cu sporuri incluse
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract individual de munca cu sporuri incluse

Buna ziua,

in contractul meu de munca la sectiunea legata de salarizare este scris:
J. SALARIUL
"
1. Salariul de baza lunar brut este de 5500 RON, din care

2. Alte elemente constitutive:
a) sporuri ________________;
b) indemnizatii ____________;
c) alte adaosuri ____________;

3. Orele suplimentare prestate in afara programului normal de lucru sau in zilele in care nu se lucreaza ori in zilele de sarbatori legale se compenseaza cu ore libere platite sau se platesc cu un spor la salariu, conform contractului colectiv de munca aplicabil sau Legii nr. 53/2003 - Codul muncii.

"
Asta inseamna ca toate sporurile, inclusiv sporul de vechime, sunt incluse in salariul de baza? Sau lipsa specificarii exacte a sporurilor ("____") inseamna ca nici un spor nu este inclus in salariul de baza?

Multumesc
ovidiu23 a scris:

1. Salariul de baza lunar brut este de 5500 RON, din care

:O nu aveti un post liber si pentru mine?

Lasand gluma( pentru ca oricum posturile sunt blocate) Legea 330/2009 a inclus sporurile de vechime, de conducere...si inca cateva, la salariul de baza.
Lipsa mentiunii din c.i.m. ca sporurile sunt incluse in contractul individual de munca, inseamna ca nici un spor nu este inclus in salariul de baza.
Multumesc de raspus,

Avand in vedera ca lucrez de aproape 4 ani, si lucrez la o firma privata, am dreptul la spor de vechime?

Da, aveti dreptul la spor de vechime ... insa acesta este acordat in transe ...in practica sunt folosite urmatoarele transe:
între 3 şi 5 ani 5%
de la 5 la 10 ani 10%
de la 10 la 15 ani 15%
de la 15 la 20 de ani 20%
peste 20 de ani 25%