avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract individual de munca cu sporuri incluse
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract individual de munca cu sporuri incluse

Buna ziua,

in contractul meu de munca la sectiunea legata de salarizare este scris:
J. SALARIUL
"
1. Salariul de baza lunar brut este de 5500 RON, din care

2. Alte elemente constitutive:
a) sporuri ________________;
b) indemnizatii ____________;
c) alte adaosuri ____________;

3. Orele suplimentare prestate in afara programului normal de lucru sau in zilele in care nu se lucreaza ori in zilele de sarbatori legale se compenseaza cu ore libere platite sau se platesc cu un spor la salariu, conform contractului colectiv de munca aplicabil sau Legii nr. 53/2003 - Codul muncii.

"
Asta inseamna ca toate sporurile, inclusiv sporul de vechime, sunt incluse in salariul de baza? Sau lipsa specificarii exacte a sporurilor ("____") inseamna ca nici un spor nu este inclus in salariul de baza?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:01, 7 Iunie 2010
ovidiu23 a scris:

1. Salariul de baza lunar brut este de 5500 RON, din care

:O nu aveti un post liber si pentru mine?

Lasand gluma( pentru ca oricum posturile sunt blocate) Legea 330/2009 a inclus sporurile de vechime, de conducere...si inca cateva, la salariul de baza.
Lipsa mentiunii din c.i.m. ca sporurile sunt incluse in contractul individual de munca, inseamna ca nici un spor nu este inclus in salariul de baza.
Multumesc de raspus,

Avand in vedera ca lucrez de aproape 4 ani, si lucrez la o firma privata, am dreptul la spor de vechime?

Da, aveti dreptul la spor de vechime ... insa acesta este acordat in transe ...in practica sunt folosite urmatoarele transe:
între 3 şi 5 ani 5%
de la 5 la 10 ani 10%
de la 10 la 15 ani 15%
de la 15 la 20 de ani 20%
peste 20 de ani 25%

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spor de vechime trebuie acordat conform legii BG BG Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca sporul de vechime trebuie acordat obligatoriu conform legii! Care este actul nomativ care stipuleaza acest lucru si ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca geo123 geo123 Sunt angajata la o firma cu 5 angajati pe un post de studii superioare ( am studii superioare), cu un salariu de 1300 lei. In CCMN 2007-2010 art.41(d) se ... (vezi toată discuția)
Salariu 850 adita100a adita100a va rog sa-mi spuneti si mie urmat:am un sal de incadrare de 800 de lei plus 20 la suta vechimea ,lucrez ca bugetar intr-o primarie,vreau sa stiu sigur mi se ... (vezi toată discuția)