Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cine efectuiaza cercetarea disciplinara in cazul unei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cine efectuiaza cercetarea disciplinara in cazul unei institutii autonome?

Buna ziua

In cazul unei institutii autonome care nu are subordonare nimanui,cand toti care formeaza conducerea savarsesc abateri disciplinare grave, cine ii cerceteaza disciplinar si cui trebuie adresata reclamatia?
Nu am gasit nicaieri explicatii.
Multumesc anticipat
av_medy, utilizator
:hm:"Busteanul" meu intelege ca:
- daca este categorisita doar abatere disciplinara, este stipulata intr-un regulament intern, si tacit poate fi savarsita de oricine, daca si seful o practica;
- daca este de natura/conotatie contraventionala, se pot sesiza organele abilitate sa rezolve acest gen de probleme;
- daca urmarile/efectele se rezuma doar la faptul ca o/unele persoane sufera pentru aspectul moral al incalcarilor "colective", singura solutie ar fi sa abandoneze/schimbe institutia vicioasa :surrender: