Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj tehnic

Buna ziua. As dori sa stiu care sunt etapele care trebuie urmate in cazul somajului tehnic. Pot fi trimisi in somaj tehnic doar o parte din angajati?
Multumesc. Angajatorul risca amenda daca ia in calcul si sporul de vechime la stabilirea indemnizatiei, daca acesta nu este inclus in salariul de baza?
aijin, utilizator
Eu cred ca trebuie sa li se aduca la cunostinta inainte de a intra in somaj tehnic cu cel putin 15 zile inainte ..art.17 alin.1 si 4 C.mun.

Nu se amendeaza pentru asa ceva ... doar cei de la controlul finaciar al societatii pot sa se opuna pentru ca legea prevede numai 75% din salariul de bază .
Se poate intrerupe somajul tehnic doar pentru o parte din angajatii trimisi in somaj tehnic?
Se pot trimite prin rotatie angajatii in somaj tehnic?
aijin a scris:

Se poate intrerupe somajul tehnic doar pentru o parte din angajatii trimisi in somaj tehnic?
Se pot trimite prin rotatie angajatii in somaj tehnic?

Raspunsul este afirmativ pentru ambele intrebari postate de dvs.
Daca in decizia de suspendare individuala trec si data incetarii suspendarii, pot chema oamenii la munca inainte de acesata data?