Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj tehnic

Buna ziua. As dori sa stiu care sunt etapele care trebuie urmate in cazul somajului tehnic. Pot fi trimisi in somaj tehnic doar o parte din angajati?
Pe durata întreruperii temporare a activitatii salariaţii se vor afla la dispoziţia angajatorului, acesta având oricând posibilitatea să dispună reînceperea activităţii.
Asadar, angajatorul poate rechema la munca pe salariati inainte de terminarea perioadei de somaj tehnic.
Se face decizie de incetare a suspendarii c.i.m.