Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire sot supravietuitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire sot supravietuitor

1) mama + 2 baieti = mostenire casa parinteasca 1/4 + 3/8+3/8
1 fiu fara mostenitori, 1 cu mostenitori
2)mama ramasa in viata, fiul fara mostenitori decedat, fara nici un testament
3) Ce drepturi asupra casei parintesti are sotia fiului decedat (nelocuind in casa batraneasca) iar cel ramas in viata locuieste acolo si a investit ?
danaoprea123, utilizator
valoarea de 3/8 a fratelui decedat se dezbate scazand valoarea investitiilor facute de fratele in viata din total valoare mostenire?
Cel care a facut investitiile poate solicita o cota mai mare, dar trebuie sa aiba probe ( facturi, chitante etc.) si depinde daca acele cheltuieli au fost reparatii capitale etc.
Din practica nu se retine castig de cauza pt "investitii", de obicei nu se iau in considerare, pana la urma celalalt mostenitor a suferit de lipsa de folosinta, deci poate cere el o cota mai mare...
Ramane la aprecierea instantei.