Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigiu munca plata cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigiu munca plata cheltuieli de judecata

Buna ziua,

Daca chem in instanta angajatorul si pierd procesul acesta poate cere sa ii platesc cheltuielile de judecata (incl avocatii lor)?
Multumesc
ContSters147303, utilizator
Acestia daca pierdeti procesul pot cere cheltuieli de judecata
În art.274 alin.1 C.proc.civ. este consacrat principiul suportării cheltuielilor de judecată de către partea care a pierdut procesul. Potrivit textului, partea care cade în pretenţii va fi obligată la cerere, să plătească cheltuielile de judecată. Prin urmare, la baza acordării cheltuielilor de judecată stă culpa procesuală a părţii care a pierdut procesul . Aceasta va suporta atât cheltuielile făcute de ea, cât şi cele făcute de
partea care a câştigat procesul .
Da, dar instanta de judecata are insa dreptul sa micsoreze onorariile avocatilor ori de cate ori constata ca acestea sunt nepotrivit de mari fata de valoarea pricinii sau munca depusa de avocat astfel incat nu cred ca intr-un litigiu de munca instanta de judecata ar admite pentru avocatii angajatorului, onorarii exorbitante gen 10.000 euro.
Altfel nu s-ar mai adresa nimeni instantei de teama sa nu plateasac sume colosale.
christina_d a scris:

Da, dar instanta de judecata are insa dreptul sa micsoreze onorariile avocatilor ori de cate ori constata ca acestea sunt nepotrivit de mari fata de valoarea pricinii sau munca depusa de avocat astfel incat nu cred ca intr-un litigiu de munca instanta de judecata ar admite pentru avocatii angajatorului, onorarii exorbitante gen 10.000 euro.
Altfel nu s-ar mai adresa nimeni instantei de teama sa nu plateasac sume colosale.

Judecătorii au însă dreptul să mărească sau să micşoreze onorariile avocaţilor, potrivit cu cele prevăzute în tabloul onorariilor minimale, ori de câte ori vor constata motivat că sunt nepotrivit de mici sau de mari, faţă de valoarea pricinii sau munca îndeplinită de avocat (art.274 alin.3 C.proc.civ.).
Prin urmare, instanţele de judecată au dreptul de a reduce onorariile avocaţilor
în cadrul operaţiunii de determinare a cheltuielilor de judecată , în funcţie de situaţia concretă din speţă .