Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... recalcularea alcoolemiei
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

recalcularea alcoolemiei

Am avut in urma cu 1 an un o problema, un accident. trebuie sa recunosc ca eram sub influenta bauturilor alcoolice, dar, problema este ca aparatul etilotest mi-a fost pus la aproximativ 1 ora si 48 de minute de la producerea evenimentului, iar probele biologice mi-au fost recoltate la 3 ore, respectiv 4 ore de la producerea evenimentului. la aparatul etikotest a iesit o concentratie de 0,72 la mie... credeti ca recalcularea ma poate ajuta?
Depinde de alcoolemia din sange,daca la prima proba e mai ridicata fata de a doua proba atunci nu te ajuta din potriva te ,,incurca".
da, te poate ajuta, dar depinde de inca multi alti factori (ora incidentului, intervalul consumului de alcool, felul bauturii, taria in grade, daca ai mancat sau nu, inaltime, greutate, valorile din sange in cele doua probe). depinde si ce ai declarat la politie in legatura cu acesti factori.oricum, merita incercat. multa bafta
Oricare ar fi situatia este dreptul dvs.sa incercati,macar pentru a avea constiinta impcata ca ati facut toate demersurile(mai ales daca aveti pposibilitati materiale)
Alcolemia tine de mai multi factori.Daca ati mancat inaintea,in timpul sau dupa consumul de alcool va influenta diferit alcoolemia. La fel si gradul de oboseala. Se mai tine cont si de greutate, inaltime, tipul bauturii si cadenta in care ati consumat-o (nu e totuna sa bei 1litru de vodca intr-o ora sau intr-o zi). Alcolemia maxima e aproximativ la 1:30-2 ore de la consum. Daca aceste informatii va ajuta, succes.
avocatsilaghi a scris:

Alcolemia tine de mai multi factori.Daca ati mancat inaintea,in timpul sau dupa consumul de alcool va influenta diferit alcoolemia. La fel si gradul de oboseala. Se mai tine cont si de greutate, inaltime, tipul bauturii si cadenta in care ati consumat-o (nu e totuna sa bei 1litru de vodca intr-o ora sau intr-o zi). Alcolemia maxima e aproximativ la 1:30-2 ore de la consum. Daca aceste informatii va ajuta, succes.

Asa este !
Va sugerez sa cititi la topicul despre codul rutier-"in legatura cu recalcularea alcoolemiei"