avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1778 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu minori

Buna ziua. Sunt insurat de 7 ani si am o fetita de 5 ani. Acum 2 luni am primit o locuinta ANL, la care sotia este titular de contract. Acum 1 luna am deschis proces de divort sotiei, exclusiv din culpa ei. Va rog sa-mi spuneti ce as putea face ca sa pot pastra eu copilul si dreptul de folosinta al locuintei.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 11:57, 21 Iunie 2010
apartamentul este bun comun.
ca sa obtineti locuinta, trebuie sa o despagubiti pe sotie.
ca sa obtineti copilul, trebuie sa convingeti instanta ca este in interesul lui sa ramana cu dv si nu cu sotia.
Deoarece programul de constructii locuinte pentru tineri, este destinat închirierii si se adreseaza tinerilor cu vârste intre 18-35 de ani la data depunerii cererii, locuinta nu este un bun comun, amandoi fiind chiriasi.
Trebuie sa va axati toata atentia pe custodia copilului, depinde si de dovezile si motivele de divort.
Daca obtineti custodia, aveti toate sansele sa pastrati si locuinta.
Ultima modificare: Duminică, 20 Iunie 2010
Marcel Mihalache, Avocat
Va puteti raporta la beneficiul contractului de inchiriere.;)
daca e contract de inchiriere, atunci in proces se va pune problema de "atribuire a beneficiului contractului de inchiriere", adica cine va ramane in apartament, cu titlu de chirias.
buna ziua .
locuintele contractate prin ANL, sunt atribuite in sistem de inchiriere pe o perioada de 5 ani.
dupa aceasta perioada se pot cumpara de catre chiriasi .
astfel, cel mai probabil; sotia dvs. va fi beneficiara contractului de inchiriere , dansa fiind titulara contractului .
iar copilul, avand in vedere varsta sa, in mod cert va fi incredintat mamei sale.
dar depinde foarte mult si d eprobatoriul administrat in cauza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divorț, partaj vio_cris22 vio_cris22 Buna ziua! Locuiesc cu sotul intr un apartament ANL , eu fiind titularul de contract. Intentionez sa divortez dar nu stiu cum va fi cu locuinta , cine are ... (vezi toată discuția)
Divort Ovifod Ovifod Buna Ziua. Am o intrebare. Eu locuiesc cu sotia si copilul in apartament ANL in chirie. Am prins-o cu altcineva in apartament si acum suntem in divort. Am o ... (vezi toată discuția)
Abandon copil ionut979 ionut979 buna ziua. am divortat in 2009. pana la divort locuiam cu fosta sotie si cu fetita noastra intr-o garsoniera primita de la anl, acele locuinte pt tineri in ... (vezi toată discuția)