Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva prset.serv in afara ue
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva prset.serv in afara ue

Buna ziua,
Firma noastra face serv. de survey marfa in port, incarcare/descarcare.
Am situatia urmatoare : client din Israel iar marfa pleaca in SUA, cum facturez, sau alta situatie client turc, marfa plaeaca un Grecia.In ultima situatie facturez cu tva, nu ?

Multumesc
in ambele situatii fara tva, locul prestarii serviciilor nu este considerat a fi in romania.
Multumesc, m-am lamurit si eu, art. 143alin.1 lit h pct.3
art. 143 alin 1, lit h), pct 3 se refera la altceva.

in speta dvs. operatiunile nu sunt impozabile in romania, cf art. 133, alin 2 cod fiscal, regula generala B2B, care se extinde si asupra serviciilor extracomunitare.