avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cat de eficient este Consiliul National pt Combaterea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cat de eficient este Consiliul National pt Combaterea Discriminarii?

As vrea sa convenim o data pt totdeauna daca tratamentul preferantial, inegal este considerat o forma de discriminare.

Daca da, si daca merg si eu si inca o colega (care am fost tratate preferential, inegal, intr-un sens rau, de catre angajator) si avem si martori, multi, vreo 4-5, ce sanse credeti ca avem la CNCD? A lucrat vreodata cineva cu ei, adica a interactionat?

p.s. am tot intrebat chestia asta si prin alte forumuri, dar nu stiu ce e cu forumul asta, zau.
Cel mai recent răspuns: FLORIN VASILIU , Consultant resurse umane 10:16, 30 Iunie 2010
M-ar interesa cazul. Despre ce tip de discriminare este vorba, de rasa, sex, orientare sexuala, politica?

Si eu lucrez pt un angajator extrem de faimos, care are afaceri cu Nato si are angajati fosti oameni din SRI etc :(
Criteriu este greu de stabilit, fiind un raport de munca se poate interpreta o discriminare pe convingere profesionala, discriminarea este certa, nu exista dorinta de interpretare a criteriului, este inca in lucru la CNCD din oct.2009
Ultima modificare: Miercuri, 30 Iunie 2010
FLORIN VASILIU, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pe perioada unui litigiu de munca cu un angajator, angajatul merge in continuare la munca? este platit? curaj curaj Daca un angajat da un angajator in judecata, cum se procedeaza? angajatul merge la munca in continuare? va fi platit pe perioada in care se judeca in instanta, ... (vezi toată discuția)
Relatii de serviciu intre angajatori si angajati cezar_70 cezar_70 buna seara...am o intrebare va rog frumos....in legislatia romaneasca este sanctionat mobbing-ul?...multumesc (vezi toată discuția)
Care sunt criteriile pt restructurarile unor angajati pe aceeasi pozitie in firma? curaj curaj Avem urmatorul caz: Eu si inca o colega lucram intr-un departament al unei firme. Vine o directoare noua cu oamenii ei, cu care a lucrat in toate joburile ... (vezi toată discuția)