Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cat de eficient este Consiliul National pt Combaterea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cat de eficient este Consiliul National pt Combaterea Discriminarii?

As vrea sa convenim o data pt totdeauna daca tratamentul preferantial, inegal este considerat o forma de discriminare.

Daca da, si daca merg si eu si inca o colega (care am fost tratate preferential, inegal, intr-un sens rau, de catre angajator) si avem si martori, multi, vreo 4-5, ce sanse credeti ca avem la CNCD? A lucrat vreodata cineva cu ei, adica a interactionat?

p.s. am tot intrebat chestia asta si prin alte forumuri, dar nu stiu ce e cu forumul asta, zau.
M-ar interesa cazul. Despre ce tip de discriminare este vorba, de rasa, sex, orientare sexuala, politica?

Si eu lucrez pt un angajator extrem de faimos, care are afaceri cu Nato si are angajati fosti oameni din SRI etc :(
Criteriu este greu de stabilit, fiind un raport de munca se poate interpreta o discriminare pe convingere profesionala, discriminarea este certa, nu exista dorinta de interpretare a criteriului, este inca in lucru la CNCD din oct.2009
FLORIN VASILIU, Consultant resurse umane