Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Relatii de serviciu intre angajatori si angajati
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Relatii de serviciu intre angajatori si angajati

buna seara...am o intrebare va rog frumos....in legislatia romaneasca este sanctionat
mobbing-ul?...multumesc
Buna ziua,
in Romania nu exista o legislatie specifica cu privire la fenomenul de mobbing.Cadrul romanesc cu privire la hartuire morala este inca foarte neclar si ca sa fie catalogata o actiune a unui individ impotriva sau asupra altuia ca fiind hartuire morala si sa fie si pedepsit hartuirea trebuie catalogata impreuna cu alte delicte si sa fie probata.
Totusi, legislatia romaneasca are anumite prevederi cu privire la ea, chiar daca sunt indirecte.
In situatia, in sine, trebuie vazut in ce anume consta mobbingul, acesta poate fi intimidare, discriminare, stalking si lista poate continua.

Va indemn sa cautati un avocat care sa stie despre mobbing. Eu am fost acum cativa ani in urma la niste seminari cu privire la mobbing si bullying si erau si foarte multi avocati prezenti.
Cred ca si mai mult ca sigur este unul si pe forumul acesta.
Stiu ca este o doamna avocat Camelia care are scoasa o carte cu privire la reglementarile legislative cu privire la mobbing. Trebuie sa o caut in biblioteca si va spun exact cum se numeste si Doamna si cartea.

Mai jos v-am pus niste citate gasite impreuna cu sursa lor.

"In România s-a dezvoltat cadrul instituţional pe problematica politicilor de prevenire şi
combatere a formelor de discriminare prin:
- O.G. nr. 137/2000 privind prevenirea şi sancţionarea tuturor formelor de discriminare,
care oferă reperele generale de politică publică în acest domeniu;
- H.G. nr. 1194/2001 prin care s-a înfiinţat Consiliul Naţional de Combatere a
Discriminării, având atribuţii specifice în domeniul prevenirii faptelor de discriminare,
medierii părţilor în cazurile de discriminare, investigării, constatării şi sancţionării faptelor
de discriminare, monitorizării cazurilor de discriminare, asistenţei de specialitate a
victimelor discriminării.
- Legea nr. 202/2002 privind egalitatea de şanse şi de tratament între femei şi bărbaţi.
Cu atribuţii specifice pentru implementarea prevederilor legale în domeniu, este înfiinţată
Agenţia Naţională pentru Egalitatea de Şanse între Femei şi Bărbaţi.
- O.G. nr. 84/2004 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 202/2002, adoptată în al
doilea semestru al anului 2004, prin care s-a transpus integral Directiva 2002/73/ EC de
amendare a Directivei 76/207/EEC privind aplicarea principiului egalităţii de tratament
între femei şi bărbaţi referitor la accesul la angajare, pregătirea profesională promovarea,
precum şi la condiţiile de muncă.
"

puteti sa cititi aici restul [ link extern ]

[ link extern ]

În România, nu există o reglementare expresă pentru fapta de mobbing. Cu toate acestea, din punct de vedere doctrinar, situaţiile de hărţuire morală la locul de muncă pot fi încadrate pe dispoziţiile legilor speciale (O.G. nr. 137/2000 privind prevenirea şi sancţionarea tuturor formelor de discriminare şi Legea nr. 202/2002 privind egalitatea de şanse şi de tratament între femei şi bărbaţi). Mai mult decât atât, în România nu s-a adoptat nici soluţia jurisprudenţială - în concret existând posibilitatea recunoaşterii daunelor morale pe baza prevederilor art.253 din Codul Muncii.

Prin reglementarea dispoziţiilor Noului Cod Penal (NCP), care va intra în vigoareîn data de 24 Iulie 2013, legiuitorul instituţionalizează noţiunea hărţuirii, prin anumite forme de aplicabilitate. Astfel, prin dispoziţiile art. 208 din NCP este reglementată infracţiunea de hărţuire (propriu – zisă), ca fiind „fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.

(2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă“.
[ link extern ]
Total Contabilitate, Contabil
Doamna se numeste Camelia Bogdan si a scris in Revista de Drept Penal nr. 1/2008 despre ,,Reglementarea mobbingului în legislaţia penală română”, p.112-118.
Si cu ocazia asta rectific, nu a scris o carte, ci un articol :)
Imi cer scuze de neintelegere.
multumesc frumos...imi este de folos...voi corobora cu noul cod de procedura penala...am martori si probe...
mai am colegi in situatii asemanatoare...dar se tem
Ce anume trebuie sa faceti in caz de mobbing...
www.avocatnet.ro/content/for...

ca sa nu ma repet v-am pus linkul.

Va recomand sa luati atitudine si chiar daca colegii dumneavoastra nu vor sa faca plangere si le place sa fie hartuiti mergeti si faceti o sesizare.