Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare contract de munca

Care este termenul de inregistrare a unui contract individual de munca la ITM ? Toate unitatile sunt obligate sa inregistreze aceste contracte la ITM ?
HG 37/2010
Florin 72 a scris:

HG 37/2010

Chiar asa ??? ... aceasta hotarare de care faceti referire nu modifica Legea nr.130/1999 , ci modifica si completeaza Hotararea Guvernului nr. 161/2006 privind intocmirea si completarea registrului general de evidenta a salariatilor.
Nu am spus ca modifica legea nr.130/1999,HG 37/2010 completeaza si modifica HG 161/2006, daca angajatorul merge la ITM cu transmiterea inreg.CIM in Revisal cu o zi inaintea inceperii colaborarii cu angajatul, atunci de ce ar mai veni in termen de 20 de zile din nou la ITM sa inregistreze CIM-ul respectiv ???
Acesta este termenul pentru inregistrarea unui c.i.m. la ITM ... sunt angajatori care se duc in aceeasi zi la ITM si cu REVISAL-ul si c.i.m. pentru inregistrare....astfel incat sa nu mai faca doua drumuri la ITM.
Exact =D>