Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cand intra in vigoare TVA-ul de 24%?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cand intra in vigoare TVA-ul de 24%?

cand intra in vigoare acest tva de 24%?
si ce trebuie sa facem cu casele de marcat? am auzit ca trebuie duse la modificat.
preturile le modificam la toate produsele odata sau vor fi modificate in momentul in care avem factura de intrare?
TVA-ul neexigibil aferent marfurilor din gestiune este 19%.
Ex. 100+19+30+5.70=154.70 pret de raft
unde 100=pret achizitie, 19 = tva deductibil, 30=adaos comercial, 5.70=taxa pe val.adaug.,adica 30*19/100=5.70
In baza unui inventar si a unei note contabile, se recalculeaza TVA-ul neexigibil la stoc, astfel incat
154.70*19/119=19+5.70=24.70 lei
devine
154.70*24/124=29.94 lei.

nota contabila va fi 371=378 cu minus (29.94-24.70)
si..............................371=4428 cu plus (29.94-24.70)

M.C.
Mi se pare OK. Merci Corina.
Dar, la returul de marfa nevanduta in magazin catre furnizor cum voi emite factura de retur ? Cu 24 % sau cu 19% ?
cu 24 % furnizorul ramane dator cu 5%, iar cu 19% nu se mai poate emite factura !
Deci cum se face ?

multumesc anticipat
maran corina a scris:

Caietul de interventii, impreuna cu casa de marcat , se vor duce la firma de la care ati cumparat casa de marcat sau care va asigura service-ul , pentru reconfigurarea TVA-ului.

Contactati telefonic sau prin email firma care va asigura service-ul pentru instructiuni. Eventual consultati pagina lor de internet sau manualul de utilizare a casei de marcat. Cele mai multe case de marcat permit modificarea de catre utilizator a cotelor de TVA. Ar fi o nebunie ca maine si poimaine sa se plimbe toata lumea cu casele de marcat prin orasele patriei.
Rog mult ! Cine stie cum se procedeaza cu returul de marfa la furnizor, sau de la client. Marfa achizitionata/livrata cu 19% si returnata dupa 01.07.2010.
Se trateaza ca o livrare. Tva 24%