Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cabinet medical
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cabinet medical

Buna ziua,
Am si eu un of mare.Un cabinet medical, va incepe in curand activitatea, este in perioada in care-si achizitioneaza instrumentarul. Acest instrumentar nu stiu cum sa-l contabilizez, sunt foarfeci chirurgicali, dispenseri, pense, specul, histometre...si multe chestii care au val. de la 2 lei pana la 142.86lei, sunt instrumente din inox care se vor steriliza. Cantitatile nu sunt mari, cate 1 exemplar din fiecare.
Sunt in dubii sa le trec la consumabile sau obiecte de inventar, nu sunt de unica folosinta, eu le-as trece in ob. de inventar si osa am o lista de 4-5 pagini, dar asta este.

Multumesc!
V-ati raspuns singura la intrebare. Este corect sa le inregistrati ca si obiecte de inventar. Le dati in consum cand incepeti activitatea si le inventariati la sfarsitul anului.
mergeti pe obiecte de inventar , cu orice valoare sub 1800 Ron.