Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... competenta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

competenta

buna seara.imi puteti spune,daca jandarmul,politistul ,polititstul de frontiera,au competente diferite?unde pot gasii mai multe despre acest subiect?
intreb pentru ca nu sun sigur daca sunt diferente intre ei,ma refer la puterea investita in ei si terenul legii.
In codul de procedura penala, art. 207-209.
Vedeti in legile lor de functionare :
1. Legea nr. 550/2004, privind organizarea şi funcţionarea Jandarmeriei Române stabileşte statutul, atribuţiile şi competenţele instituţiei, organizarea şi conducerea, drepturile şi obligaţiile personalului Jandarmeriei Române.

2. Legea nr. 218/2002 privind organizarea si functionarea Politiei Romane
Legea nr. 360/2002 privind Statutul politistului

3. Cadrul legal ce reglementeaza organizarea si activitatea Politiei de Frontiera Romane il reprezinta:
O.U.G. nr. 104 din 27 iunie 2001 privind organizarea si functionarea Politiei de Frontiera Romane;
O.U.G. nr. 105 din 27 iunie 2001 privind frontiera de stat a Romaniei;
H.G. nr. 445 din 9 mai 2002 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a O.U.G. nr. 105/2001 privind frontiera de stat a Romaniei.
va multumesc frumos