Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cui ma pot adresa daca cei care deranjeaza sunt de la ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cui ma pot adresa daca cei care deranjeaza sunt de la POLITIA COMUNITARA?

organizarea de petreceri cu caracter privat si utilizarea de aparatura muzicala la intensitate de natura a tulbura linistea locuitorilor in spatiu neacoperit, situate in perimetrul apropiat imobilelor cu destinatia de locuinte sau cu caracter social, in mediul urban - fapta se sanctioneaza cu amenda intre 500 si 1500 lei;Cine trebuie sa constate aceasta fapta daca cei care o fac sunt politisti comunitari?
Instituţiile ce au atribuţii cu menţinerea ordinii si liniştii publice sunt Poliţia Locală conform art.6 din Legea nr.155/2010, Poliţia Română conform art.26 din Legea nr.218/2002, si Jandarmeria Română conform art.19 din Legea nr. 550/2004.
IOAN BITIUȘCĂ, Avocat
Gasiti aici Legea nr .61/ 1991 republicata privind linistea si ordinea publica
www.avocatnet.ro/articol_361...
Vedeti pct.2 art.26. Constatarea se face de catre politie. Este bine sa depuneti sesizari scrise la Politia judeteana/ municipala, nu la primarie/ politia comunitara, cu nr de inregistrare/ data pentru a primi raspuns in scris despre masurile luate.