Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducerea TVA in conditiile micsorarii numarului de ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducerea TVA in conditiile micsorarii numarului de rate de leasing

Avem urmatorul caz: Contract de Leasing Financiar semnat in iunie 2008
- avans 20%
- rate 60
- Valoare Reziduala inclusa un rate = 1%

Suntem in prezent la Rata 25.
Stim ca se poate deduce NUMAI TVA aferent fiecarei Rate in parte.

As dori o plata in avans a contractului de leasing dar ,cu deducerea valorii TVA pentru capitalul platit anticipat.

Intrebarea : Daca cer la leasing o MODIFICARE a Contractului de Leasing printro micsorare a numarului de rate ramase de la 60-25=35 rate ramase de plata la sa zice 6 Rate, pentru cele 6 noi Rate , SE VA PUTEA DEDUCE Tva-ul aferent?

Multumesc mult, o seara placuta tuturor!!
Da sigur c-o ridica!, o ridica si pt 2 rate neplatite si lungite cu penalitati!

Am inteles acum. E deductibila 100%. Multumesc mult pt ajutor!