avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducerea TVA in conditiile micsorarii numarului de ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducerea TVA in conditiile micsorarii numarului de rate de leasing

Avem urmatorul caz: Contract de Leasing Financiar semnat in iunie 2008
- avans 20%
- rate 60
- Valoare Reziduala inclusa un rate = 1%

Suntem in prezent la Rata 25.
Stim ca se poate deduce NUMAI TVA aferent fiecarei Rate in parte.

As dori o plata in avans a contractului de leasing dar ,cu deducerea valorii TVA pentru capitalul platit anticipat.

Intrebarea : Daca cer la leasing o MODIFICARE a Contractului de Leasing printro micsorare a numarului de rate ramase de la 60-25=35 rate ramase de plata la sa zice 6 Rate, pentru cele 6 noi Rate , SE VA PUTEA DEDUCE Tva-ul aferent?

Multumesc mult, o seara placuta tuturor!!
Cel mai recent răspuns: Emanuel Raru , utilizator 12:56, 2 Iulie 2010
Da sigur c-o ridica!, o ridica si pt 2 rate neplatite si lungite cu penalitati!

Am inteles acum. E deductibila 100%. Multumesc mult pt ajutor!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Leasing Maryy86 Maryy86 AM SI EU O NELAMURIRE:DACA O FIRMA VREA SA-SI ACHIZITIONEZE O MASINA IN LEASING LUNA ACEASTA,FACTURILE SUNT CONSIDERATE CHELTUIELI SI LI SE VA DEDUCE TVA-UL? (vezi toată discuția)
Aplicare corecta a o.g. 34 /11.04.2009 Cornelia Tulpan Cornelia Tulpan In conformitate cu Circulara nr.341061/15.05.2009, transmisa de M.F. in teritoriu, tuturor D.G.F.P. judetene, s-au facut urmatoarele precizari: 1) ... (vezi toată discuția)
Tva deductibil contracte de leasing bbn_1982 bbn_1982 Buna. Am cumparat o masina in leasing inainte de 01.05.2009. Pot sa deduc tva-al aferent, sau numai firma de leasing il poate deduce? (vezi toată discuția)