Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Certificat energetic
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Certificat energetic

Am construit o casa si am terminat-o acum. La primarie pentru obtinerea Procesului verbal de receptie mi-au cerut Certificat Energetic. Intrebarea mea este: este obligatorie obtinerea Certificatului Energetic pentru incheierea Procesului Verbal de Receptie cu primaria. Am citit legea 372, dar acolo se specifica obligativitate obtinerii certificatului NUMAI la vanzarea sau inchirierea imobilelor.

Va multumesc.
In procesul verbal de receptie se va specifica ce grad de confort termic are cladirea dvs.
Daca ve-ti dori sa vindeti sau sa inchiriati constructia, certificatul energetic solicitat acum de Primarie va fi valabil si peste multi ani.
Introducerea acestui certificat s-a facut cu scopul de a se respecta un anumit indice de confort termic, indice ce nu se poate obtine decat in conditiile de executie a constructiei conform standardelor.