Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Legea nr. 118/2010: procentul de diminuare se aplica ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Legea nr. 118/2010: procentul de diminuare se aplica la net sau la brut?

Buna ziua,
O chestiune de interpretare al art. 1 din L 118/2010. Cota procentuala se aplica salariului brut ce contine sporurile aferente sau se aplica salariului, ulterior urmand a fi supuse reduce?
Multumesc
Procentul de diminuare de 25% se aplica la brut (salarii + sporuri, indemnizatii si alte drepturi de natura salariala). Asta rezulta din art. 1 al Legii nr. 118/2010.
si la aliniatul 2 cum interpretati ? 600 lei bani in mana ? sau.... impozitati. pentru ca la mine in institutie parerile sunt impartite. eu zic ca raman in mana. multumesc
Eu traiam cu impresia ca se retin doar contributiile pentru pensie si sanatate. Acum am aflat ca din cei 600 lei se retin si impozitul si somajul.
Eu inteleg ca dupa reducere, cuantumul brut al salariului ramas sa nu fie mai mic de 600 RON (salariul minim brut in plata pe economia nationala). Bineinteles ca dupa retineri, din cei 600 brut va mai ramane un net de vreo 470 RON:D
Aveti cunostinte, daca a aparut Norma Metodologica la Legea 118/2010?
Pana nu vedem Norma, parerile pot fii impartite....