Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Legea nr. 118/2010: procentul de diminuare se aplica ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Legea nr. 118/2010: procentul de diminuare se aplica la net sau la brut?

Buna ziua,
O chestiune de interpretare al art. 1 din L 118/2010. Cota procentuala se aplica salariului brut ce contine sporurile aferente sau se aplica salariului, ulterior urmand a fi supuse reduce?
Multumesc
De ce credeti ca vor exista norme de aplicare?
In afara de art 3 (2) care mentioneaza de mecanismul prin care se va face transferul sumelor retinute catre bugetul statului se face prin ordin al ministrului finantelor publice ce stabileste norme in 15 zile, nu se pomeneste nicaieri de Norme de aplicare ale acestei legi
OMFPnr.1933/2010 pentru aprobarea Normelor metodologice de virare la bugetul de stat a sumelor rezultate prin reducerea drepturilor salariale pentru personalul institutiilor prevazute la art 3 din Legea nr.118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar.
Saroma Saroma, Consilier juridic
kormi a scris:

Aveti cunostinte, daca a aparut Norma Metodologica la Legea 118/2010?
Pana nu vedem Norma, parerile pot fii impartite....

Au aparut aceste Norme ... le gasiti aici
[ link extern ]