Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de handicap

Buna ziua. As dori sa stiu daca cu urmatoarele boli ma incadrez la pensia de handicap: cardiopatie dilatativa ischemica, insuficenta cardiaca congestiva clasa a 3 a NYHA, BRS major, hipertensiune pulmonara, fibroza interstitiala difuza, chist Backer bilateral. Va multumesc anticipat.
Nu există pensie de handicap!

Există pensie de invaliditate, care se acordă în baza Deciziei de încadrare în grad de invaliditate, emisă numai de medicul expert al asigurărilor sociale, pe baza documentarului medical întocmit de medicul de specialitate.

Deci numai medicul expert se poate pronunţa cu privire la cât de mult va fost afectată capacitatea de muncă, de autoconducţie, de autoservire şi de orientare spaţială de bolile enumerate.
Probabil nu pensia de invaliditate ci incadrarea in grad de handicap va intereseaza, in vederea obtinerii indemnizatiei, care nu este acelasi lucru cu pensia.
Si aceasta incadrare, este in atributiunile stricte acordate unei alte comisii: Comisia Jud. de Incadrare in Grad de Handicap.Afectiunile si modul de incadrare sunt tinute strict secret si codate, atat de tare incat nici macar membrii comisiilor nu le cunosc bine!!!
Mai mult, din cauza excesului de incadrari facute fara justificare in anii anteriori(vezi scandal presa) in ultimile luni, urmare unor dispozitii centrale disperate, sunt acordate incadrari subapreciate grosolan sau respingeri, strigatoare la cer :worthy:
nucu$, utilizator