Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu medical in continuare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu medical in continuare

buna ziua.
am un certificat medical initial, urgenta medicala (cod 06), cod diagnostic 745, 3 zile.
apoi, alt certificat, in continuare, boala obisnuita (cod 01), cod diagnostic 745 (deci acelasi), 7 zile.
la acest al doilea certificat cum se plateste: primele 2 zile unitatea si restul FNUASS sau primele 5 zile unitatea si restul FNUASS?
va multumesc.
Concediul medical se suporta:
-primele 5 zile de angajator
-urmatoarele FNUASS
Este importanta ziua de inceput pt calcul (5 zile calendaristice), primele 5 zile pentru concediu medical nu pentru fiecare certificat de concediu medical.
Am si eu 2 intrebari.
1. Daca am 4 concedii medicale: toate cu 01, primele trei in continuare, ultimul initial.
Problema e ca ultimul concediu incepe in ziua urmatoare ultimei zi a concediului anterior (deci in continuarea lui) si, si codul de diagnostic e acelasi. (probleme legate de sarcina)
E corect concediul? sau trebuie sa fie in continuare si trebuie sa il trimit la corectat?
2. Am primit un concediu initial cu 08 pentru 6 zile. Ulterior angajata isi ia 10 zile concediu de odihna. E posibil sa isi fractioneze concediul cu codul 08?
Multumesc.
Raspuns pt Vioreld:
Suma aferenta Concediului medical se suporta in felul urmator : zilele lucratoare din primele 5 calendaristice se suporta de catre angajator, iar urmatoarele de catre fass. Iar daca salariatul in speta, are CM in continuare, trebuie sa respectati aceasta prevedere, Angajatorul plateste zilele lucratoare din primele 5 calendaristice, chiar daca pe cel initial salariatul are numai trei zile, se merge in continuare pe cel de al doilea. Asta daca este cazul bineinteles, pentru ca daca , ipotetic, CM incepe intr-o zi de miercuri, atunci aveti de platit ca angajator doar 3 zile, restul plateste fass-ul.
vali.herea, utilizator
Raspuns pt Irmuresan :

1. Ultimul CM este gresit si trebuie sa-l dati la modificat.
2. Nu am auzit pana acum sa se intrerupa CM cu CO. De intreruperea CO cu CM , da se poate.