Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cazier judiciar persoana juridica straina
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cazier judiciar persoana juridica straina

Buna ziua!

Am o mare rugaminte. Pentru inscrierea in registrul operatorilor intracomunitari, am nevoie de cazierul judiciar al societatii care este asociat unic in societatea romaneasca. Pot obtine acest cazier judiciar in Romania?

Va multumesc.
Pentru inscrierea in registrul operatorilor intracomunitari aveti nevoie doar de cazierul judiciar eliberat de autoritatea competenta din Romania ale tuturor asociatilor (pct.2 cap.II din procedura de inscriere in registrul operatorilor intracomunitari publicata in monitorul oficial nr. 429 din 25.06.2010)
Art.6 din Legea nr. 290/2004 privind cazierul judiciar prevede la alin.1: "La Inspectoratul General al Politiei Romane se organizeaza si functioneaza cazierul judiciar central in care se tine evidenta persoanelor fizice nascute in afara Romaniei si a persoanelor juridice straine..."
De asemenea pe site-ul inspectoratului general de politie sunt detalii cu privire la actele necesare taxele ce trebuiesc platite si orarul de functionare pentru eliberarea cazierului judiciar
Buna dimineata!
Care este termenul de inscriere in registrul operatorilor intracomunitari?
Din ce inteleg eu termenul ar fi pana la prima livrare sau achizitie inntracomunitara dupa 1 august. Sau, daca nu sunt inregistrata incepand cu 1 august primesc amenda?