Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contractul de voluntariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contractul de voluntariat

In cadrul unei societati comerciale -s.r.l. , mai multe persoane realizeaza diverse activitati , pentru care nu pretind sa fie remunerate, respectiv, emisiuni tv., culturale. Una dintre persoanele respective are niste creante mai vechi , neachitate la timp.cei de la finante au cerut societatii unde debitorul lor isi efectueaza activitatea -neremunerata, poprire pe veniturile persoanei.Li s-a explicat faptul ca persoanele realizeza o activitate in mod voluntar.
este ok aceasta activitate? un contract de voluntariat incheiat intre s.r.l. si persoana-persoanele care realizeaza acele activitati ? Acest tip de contract poate fi inchieiat si intre o societate comerciala si opersoana fizica? sau doar de intre anumite institutii si persoane? va multumesc.
Primul lucru pe care ar trebui sa il “afle” administratorul SRL ar fi: cum de le-a dat prin minte celor de la “fisc” sa trimita respectiva “cerere de poprire” tocmai la societatea unde persoana respectiva efectueaza (numai) activitati neremunerate?
Pentru ca ar trebui sa li se raspunda functionarilor ca persoana in cauza nu are calitatea de angajat in respectiva unitate…

S-ar putea incheia un contract de prestarii servicii… “pro bono”…
Poate sunt de folos informatiile de aici (in discutie, e drept, e vorba despre pfa – activitati pro bono pt srl):
www.avocatnet.ro/content/for...
trope_doi a scris:

Primul lucru pe care ar trebui sa il “afle” administratorul SRL ar fi: cum de le-a dat prin minte celor de la “fisc” sa trimita respectiva “cerere de poprire” tocmai la societatea unde persoana respectiva efectueaza (numai) activitati neremunerate?
Pentru ca ar trebui sa li se raspunda functionarilor ca persoana in cauza nu are calitatea de angajat in respectiva unitate…

S-ar putea incheia un contract de prestarii servicii… “pro bono”…
Poate sunt de folos informatiile de aici (in discutie, e drept, e vorba despre pfa – activitati pro bono pt srl):
www.avocatnet.ro/content/for...

Fiscul nu are de unde sa stie ca se presteaza munca neremunerata ... prin urmare, avea tot dreptul sa trimita cererea de poprire ..
Este greu de acceptat o asa situatie .... prestarea unei munci gratuite in folosul unei societati comerciale ...
Am observat ca site-urile de recrutare abunda in anunturi de genul internship in firme -de cele mai multe ori mutinatioanale (ceea ce inseamna ca respectivele persoane selectate fac un fel de practica/ voluntariat , fara a fi platite, pentru a dobandi experienta in munca).
Stiti cumva ce fel de contracte semneaza firmele respective cu cei din internship?
Una dintre persoanele care presteaza activitatea in acest mod- pro bono, are si pensie...cred ca este o pensie ...din cate stiu, pensie din care i se retine oricum , avand in vedere ca este debitor. O alta persoana este elev( nu a fost verificata, insa ar putea fi pusa in discutie si activitatea ei, in viitor). Ma gandesc cum s-ar putea acoperi o astfel de situatie, insa un contract de prestari servicii ....nu stiu.
Ma gandesc la un gen de conventie...un hibrid...ceva gen contract nenumit...e aiurea situatia , persoanele care fac acest lucru au si ele interes, respectiv, castiga notorietate, audienta, in cazul elevului , acestuia ii este de folos , pentru imagine, castiga popularitate..si e alegerea lui.
Interesant este cum de a stiut "fiscul" ca acea persoana desfasoara activitate tocmai la acea societate... Administratorul trebuia sa trimita la finante o adresa prin care sa anunte ca nu exista raporturi de munca intre societate si poprit si cred ca aici se incheia... Le ramanea lor (functionarilor) sarcina sa dovedeasca faptul ca nu e asa...

Stiu ca se poate lucra pro bono deoarece cunosc o persoana care tine evidenta contabila pt o societate comerciala si la controlul garzii financiare nu s-a intamplat nimic deoarece contabila (pensionara) e prietena cu proprietara societatii si are dreptul sa lucreze gratis, daca asa vrea. Apoi, ceva asemanator (stiu din "auzite" de aceasta data) cu un sofer (la alta societate) care conduce masina firmei respective in schimbul cazarii in pensiunea pt care "lucreaza" (sigur, nu e tocmai pro bono, dar comisarii garzii nu au comentat)... Aceste persoane nu au semnat nimic cu administratorii respectivi.