Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale pentru inteligenti
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

pentru inteligenti

Care sunt avantajele si dezavantajele ca o societate X sa infiinteze o soc.Y?Adica sa se imparta o societate, sa se lucreze pe doua societati?
Ma refer la toate aspectele pe care le implica(juridic, financiar, administrativ etc.)
Va multumesc.Stiu o gramada de societati care lucreaza in acest mod.Cred ca se fac tot felul de "artificii legale".
a srl: incasari: 100. Cheltuieli protocol: 2%, adica 2 lei.
Directionam spre b si spre c srl cate 50% (aproximativ) din sumele rulate pe a srl. Asta inseamna ca a srl nu are profit, nu plateste impozit...
b srl poate cheltui iar 2% din sume pentru protocol, adica 2% din 49 cat s-a directionat catre ea, adica aproape 1 leu. C srl la fel, alt leu pe protocol.
Deci din 100 de lei poti cheltui pe protocol 4 lei in loc de 2 lei, legal. Aparent legal, cel putin.
abcd, mai fa si tu cate un calcul, ceva, ca mura-n gura, asa...
Si muuuuulte altele. Problema va aparea atunci cand institutiile de stat vor cerceta corect si aplica legea...
:)) Interesant rationamentul tau !!! Pacat ca e eronat 100%!!! Asta e, nu le poti sti pe toate.
Cheltuelile de protocol se impart in: cheltueli deductibile si cheltueli nedeductibile.
Cheltuelile de protocol nedeductibile nu produc efecte care sa influenteze intr-o masura in care sa le luam in calcul.
Cheltuelile de protocol deductibile se stabilesc in limita a 2% din ... Oare din ce? Din veniturile pe care AVLIL le "directioneaza" spre o alta societate? Ce frumos ar fi!
Esti foarte inteligenta si perspicace, te bucuri de aprecierea si consideratia mea, insa nu stapanesti anumiti termeni.
Spre exemplu avem termeni care definesc sume de bani: VENITURI, SALARII, DIVIDENDE, PROFIT, CHELTUELI, CONTRIBUTII, etc. . Fiecare are rolul ei, si se determina unele pe altele sau unele din altele.
Cheltuelile de protocol deductibile se aplica la VENITURI-CHELTUELI. Adica 2% din PROFIT.
Rationamentul corect este: CRESTE PROFITUL - CRESC CHELTUELILE DE PROTOCOL DEDUCTIMILE, dar si impozitul pe profit.
Mai zici de "mura in gura". Accepta ca ai gresit!
In CODUL FISCAL se spune (mura in gura):
(3) Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata:
a) cheltuielile de protocol in limita unei cote de 2% aplicata asupra diferentei rezultate dintre totalul veniturilor impozabile si totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele decat cheltuielile de protocol si cheltuielile cu impozitul pe profit;
Adrian Copil, Consilier juridic
#-o Mi se facu rusine... :"> Ai absoluta dreptate... :(( Un exemplu cat se poate de prost.
Lasa rusinea, :) Rationamentul era bun, dar iti lipseau anumite cunostinte contabile. Ai foarte multe motive sa fii mandra de tine. Eu apreciez foarte mult cunostintele si inteligenta ta :)
Tocmai de-aia mi-e asa rusine, ca nu-mi lipseau cunostintele... doar si eu scad 2% din diferenta venituri-cheltuieli... :)) Intelegi? Adica sa ma chinui atat sa dau un exemplu clar, incat am uitat sa dau unul si bun!!! #-o
E drept ca nu fac nici contabilitate si nici fiscal, dar asta o stiam ca tin cont de chestiune si in actele mele!!! ;)

Mersi de apreciere, oricum... Nu prea simt ca o merit!