avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1318 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Un sfat,va rog
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Un sfat,va rog

Am urmatoarea problema:In urma cu 17 ani,de comun acord cu preotii din sat,am inhumat pe fiul meu in spatele gradinii mele care da in cimitirul satului,asta pt. ca ei nu au vrut sa-mi ofere un alt loc in acel cimitir.Mentionez ca fiul meu a fost ucis de un alt consatean.Acum preotul imi cere sa donez toata partea din spate a gradinii,bisericii,ca ei sa faca un alt gard si sa vinda locurile care ar rezulta din donatie Terenul este intabulat pe numele nostru se plateste impozit pe el,actele sunt in regula. .In prezent exista gard intre gradina mea si cimitir facut de noi cu acordul bisericii,mormintul fiului meu este practic in cimitir,in rind cu celelate morminte.,doar ca pe o portiune de 2 m lungime,gardul este spre gradina mea,adica nu este drept.Preotul m-a amenintat ca daca nu donez terenul de aproximativ 100 mp din fundul gradinii(latime 3 m si in lungime de 35m)va face un alt gard si va lasa mormintul fiului meu in afara cimitirului.Nu ma deranjeaza acest lucru9ca ar ramine in gradina mea) ci felul in care pun problema preotii din sat.Le-am sugerat ca vind eu terenul respectiv si ei sa faca gardul dupa aceea,dar nu sunt de acord.Ce sfat imi dati?Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters122901 , utilizator 12:21, 9 Iulie 2010
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cimitir construit langa casa Mihaela02 Mihaela02 Casa bunicii mele este construita la marginea satului langa o biserica ce are un cimitir in curte. Ambele constructii sunt destul de vechi. Cimitirul se afla ... (vezi toată discuția)
Inselatorie pe fata ublanoi ublanoi Am cumparat acum 10 ani un loc de veci ( 2 morminte, adica 2,5mx2,4m=6 mp ) in curtea bisericii din satul unde sotia mea mosteneste o casa si terenul aferent ... (vezi toată discuția)
Problema cu cimitirul care se învecinează cu noi Laura. Laura. Buna seara! Locuim lângă cimitir, iar oamenii își îngroapă morții lângă casa noastră și celelalte anexe pe care le avem (totul întabulat) noi mai ... (vezi toată discuția)