Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare contracte la toti salariatii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare contracte la toti salariatii

buna ziua.
in cazul in care o societate comerciala intra in faliment, care este procedura de incetare a contractelor de munca ale tuturor salariatilor?
1. Concedierea in baza art.65 din Codul muncii (desfiintarea posturilor).
2. Legea 85/2006, privind procedura insolventei, spune:
Art.86... (6) Prin derogare de la prevederile Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, in procedura simplificata, precum si in cazul intrarii in faliment in procedura generala, desfacerea contractelor individuale de munca ale personalului debitoarei se va face de urgenta de catre lichidator, fara a fi necesara parcurgerea procedurii de concediere colectiva. Lichidatorul va acorda personalului concediat doar preavizul de 15 zile lucratoare.