Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz - societate in faliment
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz - societate in faliment

Am urmatoarea situatie
societea a intrat in faliment, angajatilor concediati li s-a adus la cunostinta decizia de concediere cu art. 65 (1) fara a li se acorda preavizul de 20 de zile
Lichidatorul judiciar insista ca nu trebuie sa li se acorde preaviz angajatilor in caz de falimet
Legea 85/2006 la art. 85 pct.5 si 6 spune ca preavizul se acorda si in caz de faliment
ati intalnit astgfel de cazuri? cum tb sa procedeze angajatii respectivi?
Multumesc
Art.86 (6) Prin derogare de la prevederile Legii nr. 53/2003 Codul Muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, in procedura simplificata, precum si in cazul intrarii in faliment in procedura generala, desfacerea contractelor individuale de munca ale personalului debitoarei se va face de urgenta, de catre lichidator, fara a fi necesara parcurgerea procedurii de concediere colectiva. Lichidatorul va acorda personalului concediat doar preavizul de 15 zile lucratoare.

Prin urmare, termenul de preaviz este de 15 zile lucratoare ....