Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... tentativa de furt sau furt calificat?ajutati-ma va rog!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

tentativa de furt sau furt calificat?ajutati-ma va rog!

ieri la ora 11 am intrat intr-un magazin de haine si am bagat o pereche de blugi in geanta ..angajata a vazut lispsa acelui blug si in magazin m-a intreb de ei punandu-ma sa ii arat geanta ..i-am dat pantalonii inapoi..am incercats a vb cu ea mi-am cerut scz pareri de rau etc..a sunat doua persoane una patroana alta o alta angajata..la fel am vb cu ele mi-am cerut iertare..in final au sunat la politie ..au venit cei doi politai si mi-au luta datele dupa kre am mers la sectie..acolo impreuna cu parintii mei am incercat sa vb cu patroana sa nu depuna plangere ..si fara rasp..in final am dat declaratie..am pov tot cum s-a intamplat ..dansa la fel ..si la sf declaratiei a zis k nu doreste sa mearga mai departe pt k si-a recuperat blugii....eu am dat declaratie.in final am scris k regret pt fapta comisa..fiind pt prima oara knd am [probleme de genul; asta..la prima abatere ..luni treb sa vin iar la sectie crede-ti k se mai pot anula delaratiile ..sa se faca altele..sa fac ceva orice..sa nu se ajunga in parchet dosarul??astept un rasp kt mai repede!
asta nu se va intampla in cazul meu..nu am sa mai fac asta cat am sa traiesc..m-am facut de ras..mi-am facut de rusine familia..iar ziua de luni pt mn va fi un calvar...:(nu vreau sa mai traiesc daca acest caz nu s eva rezolva cumva..si sa scap de cazier sau mai rau inchisoare:(...nu pot sa traiesc cu rusinea asta..ca vor afla si prt mei ..toata lumea..:(sunt disperata
C.I. a scris:

deci totusi,ramanem la furt calificat,pentru ca ea vroia sa plece dar a fost oprita.

Din pacate fapta dumneaei se incadreaza doar la tentativa a furtului calificat , tocmai ptr ca a fost prinsa inainte sa treaca de casa de marcat ( unde ar fi trebuit sa plateasca ) , aceasta incadrare ajutand-o mult . Cu un avocat bun , si daca declara altceva ... altfel era situatia , aproximativ in intregime in favoarea ei . Ptr ca putea invedera multe in declaratie ... ca nu a ajuns la casa de marcat si ... introducea dubii anchetatorului , dubii care nu puteau fi inlaturate ... iar dubiile conform principiilor de drept , profita invinuitului/inculpatului ...
In fine , cred ca ar trebui sa isi anunte si parintii si sa viziteze un psiholog ...
imi cer scuze.am omis partea cu casa de marcat.imi vine putin sa rad,deoarece putea sa declare mult in favoarea ei...

va doresc o zi reusita.
atata timp kt erau si camere de filmat nu puteam sa neg fapta facuta..si nici cu nu am vrut s aplec sa plec si m-a oprit aia.eram la stenderul de haine si am uitam si a venit angajata si mi-a zis sa ii arat geanat k ii lipsesc blujii..dupa kre i-am scos ..i-am dat inapoi..mi-a cerut scz..i-am zis k ii platesc de si nu i-am luat..dupa kre a sunat pe cele doua..am vb si cu ele..in final au sunat la politie..am plans incontinuu si ma rugam de toti sa nu se ajunga mai departe..k regret..si asta am declarat ..ce s-a int tot..absolut tot mi-am rec fapta .
cata28 a scris:

atata timp kt erau si camere de filmat nu puteam sa neg fapta facuta..si nici cu nu am vrut s aplec sa plec si m-a oprit aia.eram la stenderul de haine si am uitam si a venit angajata si mi-a zis sa ii arat geanat k ii lipsesc blujii..dupa kre i-am scos ..i-am dat inapoi..mi-a cerut scz..i-am zis k ii platesc de si nu i-am luat..dupa kre a sunat pe cele doua..am vb si cu ele..in final au sunat la politie..am plans incontinuu si ma rugam de toti sa nu se ajunga mai departe..k regret..si asta am declarat ..ce s-a int tot..absolut tot mi-am rec fapta .