Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... disponibilizare functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

disponibilizare functionar public

sunt functionar public in cadrul politiei comunitare slobozia.urmare a ordonantei de guvern la institutia din care fac parte ,se vor face disponibilizari.

sunt membru ales in cadrul conducerii sindicatului care reprezinta functionarii publici din cadrul politiei comunitare slobozia. Pot fi pus pe lista de disponibilizare?
legea sindicatelor imi ofera protectie?
mentionez ca in urma stabilirii criteriilor de disponibilizare ma incadrez in categoria celor care urmeaza sa fie disponibilizati.
Protectia va este acordata de lege doar in ceeace priveste activitatea dvs. sindicala.Nu este imunitate.Prin urmare, daca disponibilizarea nu este facuta pe acest temei, puteti fi disponibilizat, din nefericire
LEGEA SINDICATELOR
Art. 10. - (1) În timpul mandatului si în termen de 2 ani de la încetarea mandatului, reprezentantilor alesi în organele de conducere ale organizaNiilor sindicale nu li se poate modifica sau desface contractul individual de munca pentru motive neimputabile lor, pe care legea le lasa la aprecierea celui care angajeaza, decât cu acordul scris al organului colectiv de conducere ales al organizatiei sindicale. (2) Sunt interzise modificarea si/sau desfacerea contractelor individuale de munca, atât ale reprezentantilor alesi în organele de conducere ale organizaNiilor sindicale, cât si ale membrilor acestora, din initiativa angajatorului, pentru motive care privesc activitatea sindicala. (3) Sunt
exceptati de la aplicarea prevederilor alin. (1) cei care au fost revocati din functiile sindicale de conducere detinute pentru încalcarea prevederilor statutare sau legale. (4) Dispozitiile alin. (1)-(3) se aplica în mod corespunzator si raporturilor de serviciu ale functionarilor publici.

Codul muncii
SECTIUNEA 4 - Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului
Art. 65(1) Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului reprezinta incetarea contractului individual de munca, determinata de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat ca urmare a dificultatilor economice, a transformarilor tehnologice sau a reorganizarii activitatii.
(2) Desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa, dintre cele prevazute la alin. (1).
Art. 66 Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului poate fi individuala sau colectiva.
Art. 67 Salariatii concediati pentru motive care nu tin de persoana lor beneficiaza de masuri active de combatere a somajului si pot beneficia de compensatii in conditiile prevazute de lege si de contractul colectiv de munca aplicabil

Art. 223(1) Reprezentantilor alesi in organele de conducere ale sindicatelor li se asigura protectia legii contra oricaror forme de conditionare, constrangere sau limitare a exercitarii functiilor lor.
(2) Pe toata durata exercitarii mandatului, precum si pe o perioada de 2 ani de la incetarea acestuia reprezentantii alesi in organele de conducere ale sindicatelor nu pot fi concediati pentru motive care nu tin de persoana salariatului, pentru necorespundere profesionala sau pentru motive ce tin de indeplinirea
mandatului pe care l-au primit de la salariatii din unitate.
(3) Alte masuri de protectie a celor alesi in organele de conducere ale sindicatelor sunt prevazute in legi speciale si in contractul colectiv de munca aplicabil.

cristi_bb a scris:

sunt functionar public in cadrul politiei comunitare slobozia.urmare a ordonantei de guvern la institutia din care fac parte ,se vor face disponibilizari.

sunt membru ales in cadrul conducerii sindicatului care reprezinta functionarii publici din cadrul politiei comunitare slobozia. Pot fi pus pe lista de disponibilizare?
legea sindicatelor imi ofera protectie?
mentionez ca in urma stabilirii criteriilor de disponibilizare ma incadrez in categoria celor care urmeaza sa fie disponibilizati.

Atat Legea nr.54/2003 , cat si Codul Muncii va ofera protectie ... art.223 alin.2 C.mun. prevede ca, pe toată durata exercitării mandatului, precum şi pe o perioadă de 2 ani de la încetarea acestuia reprezentanţii aleşi în organele de conducere ale sindicatelor nu pot fi concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana salariatului, pentru necorespundere profesională sau pentru motive ce ţin de îndeplinirea mandatului pe care l-au primit de la salariaţii din unitate.
s-a referit la o.g 63/2010.
Da ,nu poti fi disponibilizat prin aceasta ordonanta ,daca esti in conducerea sindicatului,sau 2 ani dupa ce a expirat mandatul de conducere,decat cu acordul conducerii sindicatului.
sebastian23 a scris:

s-a referit la o.g 63/2010.
Da ,nu poti fi disponibilizat prin aceasta ordonanta ,daca esti in conducerea sindicatului,sau 2 ani dupa ce a expirat mandatul de conducere,decat cu acordul conducerii sindicatului.

Pana la aplicarea prevederilor acelei ordonante , sunt aplicabile dispozitiile legii speciale (legea sindicatelor). - normele speciale deroga de la normele generale