Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... garantie inscrisa in AEGRM
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

garantie inscrisa in AEGRM

In cazul in care un creditor are un contract de garantie reala mobiliara asupra unor bunuri ale debitorului, contract inscris in Arhiva Electronica de Garantii Reale Mobiliare, iar debitorul intra in insolventa, poate ridica bunurile respective, avand in vedere contractul amintit si inscrierea garantiei reale la AEGRM? Multumesc
In ce sens " sa le ridice"?
Sa le ia in contul datoriei clientului, sau, daca acesta se opune, sa investeasca titlul executoriu, respectiv contractul de garantie reala mobiliara si sa ridice bunurile cu executorul.
Nu, pentru ca de la data deschiderii procedurii de insolventa, orice creanta se recupereaza in cadrul dosarului de faliment.
Toate celelalte actiuni de recuperare a creantei, se suspenda de drept.