Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pierdere Carte de Munca de catre ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pierdere Carte de Munca de catre ITM

Buna ziua,
Sunt angajator si pentru un salariat care si-a dat demisia am depus documentele inclusiv Cartea de munca la ITM.
Cind persoana din firma care se ocupa de personal a fost sa ridice cartea de munca cu avizul de incheiere a angajarii , i s-a spus ca au pierdut Cartea de Munca.
Sunt intr-o situatie jenanta pt ca fostul angajat vrea (si pe buna dreptate Cartea de Munca).
Ce trebuie facut in aceasta situatie?
Cu respect ,
Ion T
Din pacate se poate ca intr-adevar sa se fi pierdut si atunci situatia este grava.... in sensul ca reconstituirea lui este dificila.... pe baza adeverintelor de la locurile de munca avute...
Sper , ca angajatul tau sa nu fi lucrat in multe locuri... pt ca atunci refacerea lui este mai usoara
Poti face scandal...dar daca informatiile s-au pierdut si nu mai pot fi obtinute....nu rezolvi nimic...cel care este raspunzator va fi "amendat " in vreun fel.....chiar eventual o plangere penala ..... dar poate nu va fi cazul
Angajatul nu are de ce sa te traga la raspundere...carnetele se aflau in custodia ITM...ei raspund
Scapare ... m-am referit ca ori ce ai face angajatul te va considera pe tine vinovat de toate neplacerile astea
Datele din Carnetul de Munca se regasesc in registrele ITM-ului.
Adi, se regasesc, intr-adevar, dar cine le cauta? Un carnet de munca duplicat se completeaza in baza adeverintelor de vechime eliberate de fostii angajatori. In plus, se poate ca acea persoana sa fi avut un loc de munca al carui sediu sa fie in alta localitate, deci CIM-ul sa fie inregistrat la un alt ITM.
Datele le gasesti la ITM de cand se pastreaza aceste carnete de catre acesta institutie....
Dar ce faci cu informatiile mai vechi .... de dinainte de Revolutie...... cand fiecare instituie avea persoane calificate care completau carnetele de munca...
si mai rau firma nu mai exista...nici arhiva...nimic....Sunt pierdute...clar...si numai poate fi reconstituit carnetul