Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa notariala pentru schimbul unui teren
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa notariala pentru schimbul unui teren

buna ziua,
imi puteti spune cam cat ar fi taxa notariala pentru schimbul unui teren cu alt teren,
Costurile vi le spune notarul, depinde de zona, intravilan/extravilan etc.
La adresa: www.unnpr.ro, gasiti ghidul orientativ al valorilor proprietatilor imobiliare din toata tara ( ghid folosit de notari in derminarea taxelor pe care le aplica tranzactiilor imobiliare) in aceste ghid puteti identifica valorile imobilelor pe care vreti sa le tranzactionati pe analitice ( =stabilind valoarea in functie de localitate, strada , ...). Referitor la valoarea efectiva a taxelor notariale, pe net gasiti calculatoare de taxe notariale ( luati valoarea imobilului din GHID-ul publicat anual de unnpr ( Uniunea nationala a notarilor publici din Romania) si o introduceti in "calculator"...).