Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... donatie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

donatie

Buna,
daca poate sa-mi spuna cineva cca cat ma costa la notar transcrierea unui teren intravilan, de 0.100 HA, dat in donatie de catre bunica.

Multumesc,
si astept raspuns cat mai urgent
Ce intelegeti prin "transcrierea unui teren ... " ?
Costurile aferente le puteti lua direct de la biroul notarial la cer veti intocmi actul de donatie ...
defapt bunica vrea sa-mi doneze mie acest teren, si m-ar interesa aproximativ cat ma va costa aceasta operatiune.

Multumesc
La link-ul :
[ link extern ] >

puteti identifica un calculator de taxe notariale.

NOTA:
- Daca bunica dvs. are si alti mostenitori legali Actul de donatie poate fi revocat !

- Cea mai sigura cale de a va da acest teren este contractul de vanzare cumparare.

CONCLUZIE:
- costurile tranzactiei (aferente donatiei sau vanzarii) pornesc de la valoarea acestui TEREN. In "GHIDUL VALORILOR ORIENTATIVE ALE PROPRIETATILOR IMOBILIARE PENTRU ANUL 2010" folosit de toate Birourile Notariale ;

- puteti identifica valoarea la care se determina aceste taxe privind terenuri intravilane/extravilane, alte imobile apartamente, case etc. folosind acest GHID;

- acest GHID il gasiti cu usurinta pe net , in functie de localitatea (adresa) unde se gaseste terenul cu pricina veti putea determina valoarea terenului,

Cu valoarea determinata ca mai sus folosind CALCULATORUL de la link-ul indicat veti determina taxele notariale.

NOTA:
Mai exista si a doua cale, aceea indicata de indicata de dl consilier juridic Adrian Marin: apelati la un birou notarila pentru a obtine informatia.