Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

stau in comuna pantelimon si vreau sa stiu unde trebuie sa depun un dosar pentru divort si ce acte trebuie sa contina acesta.
am 2 copii ,19 si respectiv 23 ani,cel mic inca este elev,am avut un apartament pe care l-am vandut in 2004,apartament in care am locuit din 1988 de cand m-am casatorit,dar a fost pe numele socrilor mei.
dupa ce am vandut apartamentul am cumparat o casa la rosu pe numele nostru,am facut amandoi imprumuturi la banca pentru ca nu ne ajungeau banii .casa nu am terminat-o ,insa nu mai am sansa sa pot continua deoarece sotul meu este foarte dificil si ii place foarte mult femeile ,de unde rezulta ca numai de casa nu-i mai arde lui sa faca
deci, intrebarea mea este :
cu ce ma aleg eu si copii mei daca divortez,dupa cum vedeti sunt destul de mari si au nevoie de multa ,multa intimitate(ceea ce acum nu o au)si cat dureaza un proces de acest gen ?
va rog sa-mi raspunde-ti,am mare nevoie ajutor
multumesc!:((
Actiunea de divort se depune la instanta de la ultumul domiciliu comun al partilor.
Acte necesare:
-taxa de timbru 39.00 lei si timbru jud. de 0,15 lei,
- certificat de casatorie in copie legalizata la notar.
Puteti desface casatoria prin acordul partilor si veti scapa la primul termen de judecata, fara a fi necesare administrarea de probatorii pentru dovedirea motivelor de divort.
Daca sotul nu este de acord si solicitati desfacerea casatoriei din culpa exclusiva a sotului sunt necesare minim 2-3 termene.
Daca conveniti sa desfaceti casatoria din culpa comuna hotarare nemotivata la al doilea termen puteti incheia.
In ambele cazuri aveti nevoie de martori.
Avand in vedere ca introduceti acum divortul exista posibilitatea sa primiti termen abia in nov.-dec. sau chiar ianuarie in functie de instanta.
Copilul care a implinit 19 ani si care este elev va trebui sa promoveze in nume personal o actiune de stabilire pensie care va fi stabilita in sarcina tatalui ( fie la venitul minim pe economie fie in functie de veniturile acestui), iar tatal o va datora de la data introducerii actiunii.
Pentru partaj situatia este mai complexa iar procesul este unul de durata.
Taxa de timbru 3 % din valoarea masei partajabile, acte si martori cu care se dovedesc bunurile dobandite de soti in timpul casatoriei.
Problema mare pe care o vad este faptul ca imobilul in care ati locuit a fost proprietatea socrilor dvs. iar valoarea acestuia a fost reinvestita in bunul achizitionat de dvs. si sotul dvs., iar daca isi va face o aparare buna si va face dovezi in acest sens ( cu socrii intervenienti in interes propriu), veti imparti doar eventuala diferenta de pret si imbunatatirile facute impreuna.
Angajati avocat.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Actiunea de divort se introduce la judecatoria in raza careia
aveti domiciliul comun.
Ulterior divortului, puteti formula actiune de partaj prin care sa solicitati
sa vi se atribuie dvs locuinta.
Daniel Coman, Avocat
Va multumesc !
Vad ca este foarte complicat,cred ca voi avea multe de indurat.
competenta sa solutioneze cererea dvs de divort este judecatoria cornetu.avand in vedere creditele pe care le aveti, situatia cu copiii un eventual partaj v-ar aduce intr-o situatie mai dificila decat cea pe care o aveti in prezent.