Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA > TVA vanzare extracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

> TVA vanzare extracomunitara

Buna ziua.
Daca o I.I neplatitoare de TVA vinde marfa din UE prin internet unei firme non-UE care este scutita TVA - se factureaza TVA ?
- I.I cu numar de TVA pt. achizitii intracomunitare cumpara marfa de la firma din Germania.
- I.I vinde marfa prin intermediul internetului unei firme din HK neplatitoare de TVA
- Marfa se trimite de la firma Germana prin DHL clientillor europeni ai firmei din HK.
ART. 132^1 Cod Fiscal
Locul achiziţiei intracomunitare de bunuri
(1) Locul achiziţiei intracomunitare de bunuri se consideră a fi locul unde se găsesc bunurile în momentul în care se încheie expedierea sau transportul bunurilor.
(2) În cazul achiziţiei intracomunitare de bunuri, prevăzută la art. 126 alin. (3) lit. a), dacă cumpărătorul îi comunică furnizorului un cod de înregistrare în scopuri de TVA valabil, emis de autorităţile unui stat membru, altul decât cel în care are loc achiziţia intracomunitară, conform alin. (1), locul respectivei achiziţii intracomunitare se consideră în statul membru care a emis codul de înregistrare în scopuri de TVA.

asadar, locul achizitiei intracomunitare de bunuri in cazul dvs. este romania si va trebui sa depuneti decontul de tva special, formular 301 si sa achitati tva aferenta catre statul roman, intrucat nu sunteti platitor de tva in romania si nu puteti inregistra taxare inversa.

mai departe, veti factura fara tva, de pe facturier de neplatitor tva, catre firma din hong kong.

ar mai fi o posibilitate sa va inregistrati in scopuri tva in tarile membre ale clientilor europeni ai firmei din hong kong, dar ar fi mult mai complicat.

cred ca cel mai simplu ar fi sa facturati servicii de intermediere.
- Atunci 390 pt. ce este ? Ca la admin. financiara mi-sa spus ca acesta trebuie completat si depus.
- Cum pot sa facturez intermediare daca primesc Invoice de la nemti pe marfa si eu la randul meu trebuie sa fac invoice celor din HK ?
390 trebuie depusa pentru achizitia intraconunitara de bunuri pe care o efectuati in romania.

ART. 156^4 Cod fiscal
Declaraţia recapitulativă
(1) Orice persoană impozabilă înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 sau art. 153^1 trebuie să întocmească şi să depună la organele fiscale competente, până la data de 15 inclusiv a lunii următoare unei luni calendaristice, o declaraţie recapitulativă în care menţionează:
d) achiziţiile intracomunitare de bunuri taxabile, pentru care exigibilitatea de taxă a luat naştere în luna calendaristică respectivă;

ma gandeam sa schimbati termenii din contracte si sa nu va mai incarcati cu invoice-uri.
danike, utilizator
danike a scris:

ART. 132^1 Cod Fiscal
Locul achiziţiei intracomunitare de bunuri
(1) Locul achiziţiei intracomunitare de bunuri se consideră a fi locul unde se găsesc bunurile în momentul în care se încheie expedierea sau transportul bunurilor.
(2) În cazul achiziţiei intracomunitare de bunuri, prevăzută la art. 126 alin. (3) lit. a), dacă cumpărătorul îi comunică furnizorului un cod de înregistrare în scopuri de TVA valabil, emis de autorităţile unui stat membru, altul decât cel în care are loc achiziţia intracomunitară, conform alin. (1), locul respectivei achiziţii intracomunitare se consideră în statul membru care a emis codul de înregistrare în scopuri de TVA.

asadar, locul achizitiei intracomunitare de bunuri in cazul dvs. este romania si va trebui sa depuneti decontul de tva special, formular 301 si sa achitati tva aferenta catre statul roman, intrucat nu sunteti platitor de tva in romania si nu puteti inregistra taxare inversa.

mai departe, veti factura fara tva, de pe facturier de neplatitor tva, catre firma din hong kong.

ar mai fi o posibilitate sa va inregistrati in scopuri tva in tarile membre ale clientilor europeni ai firmei din hong kong, dar ar fi mult mai complicat.

cred ca cel mai simplu ar fi sa facturati servicii de intermediere.

Ok atunci daca ma intregistrez ca platitor de TVA si in Romania , ma gandesc ca nu mai pot factura fara TVA societatii din HK nu ?