Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA > TVA vanzare extracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

> TVA vanzare extracomunitara

Buna ziua.
Daca o I.I neplatitoare de TVA vinde marfa din UE prin internet unei firme non-UE care este scutita TVA - se factureaza TVA ?
Inca o chestie...la adm.finan. mi-sa spus ca daca depun 390 + 300 trebuie neaparat sa ma inregistrez pt. numar de TVA si in RO. Este corect ???
daca ramaneti neplatitor de tva in romania depuneti formular 301, nu decont de tva 300.
decl. 390 trebuie depusa.

daca efectuati achizitii intracomunitare nu sunteti obligat sa va inregistrati ca platitor de tva in romania. nu exista nici o prevedere legala in acest sens.(doar daca depasiti plafonul de 35.000 euro)
Am vrut sa depun 390 ieri. Mi-sa spus ca nu pot sa depun fara sa devin platitor de TVA in Romania .
In oug 54/2010 scrie :

(8) Nu pot fi inscrise in Registrul operatorilor intracomunitari:
a) persoanele impozabile si persoanele juridice neimpozabile care nu sunt inregistrate in scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1;

Iar la art.153 daca nu ma insel se face referire la TVA Romanesc nu ?
pai ati zis ca aveti cod tva intracomunitar, adica sunteti inregistrat cf art. 153^1

art. 153 se refera la platitor de tva in romania.
Da. Am nr. de TVA intracomunitar.
De ce mi-se cere sa ma inregistrez cu TVA pt. Romania ca sa depun 390 ?