Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare fisa post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare fisa post

Buna, se poate modifica fisa postului dupa 2 ani de la angajare pentru ca asa vrea angajatorul?
christina_d a scris:

Eu pana la urma tot n-am inteles...
Este nevoie de acordul angajatului sau nu?
Daca spre ex. fisa postului avea inainte 8 atributii care se desfasurau in cele 8 ore de munca, iar dupa modificarea cu noile atributii ai nevoie de 12 ore sa le executi?
Nu cred ca este posibil ca angajorul sa modifice unilateral fisa postului. Nu are logica sau poate are si nu o inteleg eu.....

Va suparti sau nu pe mine, repet: NU este nevoie de acordul dvs. la stabilirea atributiilor prin fisa postului (F.P.).
Acordul angajatului se solicita numai la modificarea contractului individula de munca (c.i.m.).
c.i.m.-ul se comunica ITM-ului, F.P. nu.

Daca prin FP se stabilesc atributii care depasesc normarea necesara executarii in timpul celor 8 ore de munca, puteti sesiza ITM-ul.
christina_d a scris:

Eu pana la urma tot n-am inteles...
Este nevoie de acordul angajatului sau nu?
Daca spre ex. fisa postului avea inainte 8 atributii care se desfasurau in cele 8 ore de munca, iar dupa modificarea cu noile atributii ai nevoie de 12 ore sa le executi?
Nu cred ca este posibil ca angajorul sa modifice unilateral fisa postului. Nu are logica sau poate are si nu o inteleg eu.....

Angajatorul are dreptul, stipulat de art. 40 alin. (1) lit. b C.mun., de a stabili atribuţiile corespunzătoare pentru fiecare salariat în condiţiile legii şi/sau în condiţiile legii şi/sau în condiţiile contractului colectiv de muncă aplicabil, încheiat la nivel naţional, la nivel de ramură de activitate sau de grup de unităţi.
Prin urmare, stabilirea atributiilor pentru un post cade in sarcina angajatorului si nu este necesar acordul salariatului in acest sens.

Salariaţii nu răspund de pagubele provocate de forţa majoră sau de alte cauze care nu puteau fi înlăturate şi nici de pagubele care se încadrează în riscul normal al serviciului sau ca urmare a executarii ordinului de serviciu.