avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu asimilat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu asimilat

Buna ziua,

Pe decizia initiala de pensie de invaliditate din 19.04.2006 (grad III; capacitate de munca redusa la jumatate) se regasesc urmatoarele date:
- sex: F - nascuta la data de 22.05.1954
- stagiu complet de cotizare: 29 ani 6 luni
- total stagiu de cotizare realizat: 24 ani 8 luni 24 zile (din care in conditii normale 24 ani 8 luni 15 zile)
- stagiu asimilat (alte drepturi asig. soc.): 0 ani 0 luni 9 zile
- stagiu potential: 4 ani 9 luni 6 zile
As vrea sa stiu daca perioada de pensie de invaliditate poate fi considerata stagiu asimilat de cotizare, cum se calculeaza acest stagiu asimilat si care ar fi atunci varsta de pensionare pentru limita de varsta. Si daca conteaza ca ma trei copii.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: florisiris , utilizator 12:30, 4 August 2010
Da, perioada de invaliditate se valorifica in conformitate cu art. 38, alin.1, lit.a).
Varsta de pensionare, nu este influentata de stagiul asimilat, prin urmare pensie pentru limita de varsta, veti putea solicita incepand cu data de 22.05.2013, intrucat varsta standard de pensionare se reduce cu 1 an, pentru cei trei copii nascuti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta de pensionare la limita de varsta sau anticipat Maria58 Maria58 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti care este varsta la care ma pot pensiona. Sunt femeie, m-am nascut pe 24. 09. 1958, iar din 10.08.2009 primesc pensie de ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare AdrianaStefaniaDragomir AdrianaStefaniaDragomir Buna ziua, Sunt nascuta pe 09. 07.1957, actualmente pensionata gradul II cu pensie revizuibila incepand cu 05. 03. 2010. Pe decizia de pensionare de boala, ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare anamaya anamaya buna ziua. Mama mea este nascuta in aprile anul 1958...din anul 2009 este la pensie de invaliditate gradul .Mentionez ca pe decizie are total stagiu de ... (vezi toată discuția)