Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legislatia muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legislatia muncii

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti unde gasesc in legislatie ca un CIM pe perioada nedeterminata nu poate fi modificat in CIM pe perioada determinata?
Nu veti gasi nicaieri acest lucru, pentru ca nu exista.
Este mai degraba o traditie vehiculata de ITM-uri, nu stim de ce (poate coroborarea unor texte legale, poate ... necunoasterea legii)

mai multe detalii la:
www.avocatnet.ro/content/for...
smeagull, utilizator
smeagull a scris:

......
Este mai degraba o traditie vehiculata de ITM-uri, nu stim de ce (poate coroborarea unor texte legale, poate ... necunoasterea legii)
....

Nu cred ca este o asemenea traditie in ITM ... insa ridica anumite semne de intrebare , mai ales de cand curge termenul maxim de 24 de luni pentru care poate fi incheiat un c.i.m. pe durata determinata ... intr-adevar, acolo unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem (ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus).
Cred ca aveti dreptate, Freeelis.
Insa de o ... practica in acest sens eu unul m-am lovit de 2-3 ori, la 3 ITM-uri diferite.
Nu pot sa sustin pana in panzele albe ca nu are si ITM-ul dreptate.
Eu m-am simtiti cu musca pe caciula nu la termenul de 24 de luni, ci la ... motivele limitative care permit cim determinat.
Totusi, raman putin revoltat de refuzul de inregistrare al unor astfel de modificari.
Noroc ca dupa asta am patit altele mai boacane, s-am uitat :)
incetati c.i.m. cu art. 55b. c. mun. si in acelasi timp incheiati un nou c.i.m. pe perioada determinata ( primul inceteaza la data"x" iar celalalt incepe la data " x +1 " ) :)
ctynn, utilizator