Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... perioada de proba cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

perioada de proba cim

Buna ziua,
Va rog frumos sa imi spuneti daca perioada de proba, la incheierea contractului de munca este valabila doar la contractul de munca pe perioada nedeterminata sau si pentru contractul de munca pe perioada determinata.
Buna ziua !
La ce va referiti cand spuneti "este valabila" ? Reglementarea legala o regasiti la art. 31-33 din Codul muncii , unde nu se face distinctie intre CIM pe perioada determinata sau nedeterminata . ( "Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus" = Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem ) .
Atat intr-un c.i.m. incheiat pe durata determinata, cat si intr-un c.i.m. incheiat pe durata nedeterminata partile pot insera o durata de proba fara a depasi perioada maxima prevazuta de Codul Muncii la art.31 alin.1 , respectiv art.85.