Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... parti comune asociatii de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

parti comune asociatii de proprietari

Va rog sa imi spuneti daca peretii exteriori din lateralul blocului de apartamente sunt considerati parti comune.Este vorba de reabilitarea termica a blocului si se pune problema daca peretii laterali sunt considerati parti comune. Daca sunt va rog sa imi precizati si legea unde se mentioneaza acest lucru.
Multumesc!
Peretii exteriori ai blocului , sunt elemente de constructie ale acestuia, ce delimiteaza intreg condominiul.

Cu privire la peretii exteriori (ca si acoperisul ) - toata asociatia contribuie la repararea, intretinerea,zugravirea exterioara a blocului, consolidare, reabilitare ....

Proprietatile individuale, reprezinta doar spatiul interior al fiecarui apartament detinut de fiecare proprietar in parte, restul este coproprietate (sau proprietate comuna..in cote indivize)

Cititi art. 3 din legea 230/2007 care defineste ce si cum..
c) proprietate comună - toate părţile dintr-un condominiu
care nu sunt apartamente sau spaţii cu altă destinaţie decât aceea de
locuinţă;

Partile acestea reprezinta partile de constructie (pereti exteriori, ziduri de rezistenta, scarile, casa liftului, acoperisul, subsolul...)
Cu siguranta, ca ati contribuit la repararea acoperisului, chiar daca nu locuiti la ultimul etaj..., asa este si cu peretii exteriori ai cladirii..

Daca nu intelegeti, cititi si Normele Metodologice de aplicare a L.230/2007, (parca este art. 26,sau 27)
ContSters122901, utilizator
Multumesc mult pentru raspuns!
Imi este de folos si am inteles perfect.
Asa ma gandeam si eu dar nu eram sigur.