Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort-partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort-partaj

sotul meu si-a parasit domiciliul si familia la 01.01.2008.,mutinduse la ''o prietena''.Si actual locuieste cu ea .Intrebarea mea este:are dreptul sa ceara o cota parte din locuinta noastra dobindita in timpul casatoriei daca fiul nostru locuieste cu mine si este student ,deci in ingrijirea mea?Mentionez ca pina in prezent nici unul nu a inaintat cerere de divort.In cazul in care inaintez cerere de divort pot sa am surprize ?
Frumos raspuns .Multumesc
Da, poate pretinde 1/2 din bunurile dobandite in timpul casatoriei.Fiul dvs. are drepturi dupa ce unul dintre dvs. nu veti mai fi.
Chiar si in cazul in care el si-a parasit familia ptr.alta persoana si are un domiciliu asigurat?
nu are legatura cu proprietatea, care e si a lui.
faptul ca a parasit domiciliul, mutandu-se cu prietena, e un motiv bun de divort si atat.
actiunea de partaj nu se prescrie, dar poate nu-l face, gandindu-se tocmai la copil.
buna ziua .
faptul ca descendentul se afla in grija dvs., nu are nici o relevanta in ceea ce priveste procesul de partaj.
imobilul bun comun se va partaja in functie de contributia fiecarui sot la achizitionarea acestuia.