Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... comision de risc-banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

comision de risc-banca

este adevarat ca este ilegal comisionul de risc perceput de x..bank?
monici3, utilizator
da, si deja sunt actiuni civile pornite de persoane impotriva bancii
@monici3

Va rog frumos, sa stergeti din mesajul dvs., denumirea societatii bancare implicata in discutie.

Va multumesc.

O seara placuta.
ZFCALIN a scris:

da, si deja sunt actiuni civile pornite de persoane impotriva bancii

de ce "actiuni civile" pentru "comisioane:))" ilegale?!:rolleyes:

"Plangere penala impotriva unei banci care nu a notificat in scris modificarile din contract si a stabilit unilateral dobanzi si comisioane"...

"Nemultumiti de serviciile financiare, lunar, peste 200 de clienti reclama la Oficiile pentru Protectia Consumatorului bancile din Romania. Iar dupa ce anul trecut doi romani au creat un precedent castigand procesele intentate bancilor, numarul clientilor care apeleaza la Justitie a cunoscut, de asemenea, o crestere. Daca de obicei romanii au reclamat anumite clauze contractuale, mai nou, plangerile clientilor capata iz penal.

Au apus demult vremurile in care sistemul bancar reprezenta o noutate in Romania si in care clientii erau dispusi sa accepte orice fel de conditii in schim­bul acordarii unui credit. Mai nou, clientii romani au invatat sa isi ceara drepturile, reclamand orice fel de abuz din partea bancilor care activeaza pe piata interna. Daca de obicei reclamatiile s-au adresat Oficiilor pentru Protectia Consumatorului din intreaga tara, au fost si romani care au apelat la Justitie pentru a-si face dreptate. Una dintre cele mai grave reclamatii a fost depusa, zilele trecute, la Parchetul de pe langa Tri­bunalul Constanta de catre admini­stra­torii unei firme, care acuza o banca din top 10, precum si cinci angajati ai sai de inselaciune, abuz in serviciu contra intereselor persoanelor in forma cali­ficata si fals in inscrisuri sub semnatura privata.....

...au formulat o plangere penala impotriva bancii si a cinci dintre angajatii sai. In plus... solicita suma de 1.000.000 de lei cu titlu de despa­gubiri morale B-)si materiale

...reclamatiile consumatorilor pe domeniul bancar sunt fa­cute, in general, de profesionisti. „Re­clamatiile vin din partea unor per­soane cu scoala, care calculeaza foarte exact, pe baza formulelor pe care le gasesc in con­tractele de creditare, le monito­rizeaza cu atentie si apoi trag niste concluzii si vad ca au fost, de exemplu, modificate niste mici pro­cente:stunned:, care probabil de-a lungul timpului insu­meaza niste sume consistente":O ...

[ link extern ]

ContSters123067, utilizator
Daca aceste actiuni sunt castigate, drepturile obtinute se vor aplica si celor care nu au deschis actiuni civile?