Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Comision de risc absent in contract dar perceput de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Comision de risc absent in contract dar perceput de banca

Am un credit pentru nevoi personale destul de mare si comisionul de risc e relativ important. Fundamental nu are importanta valoarea cat faptul ca in contractul semnat de mine, atat in cel general cat si in cel particular NU SE SPUNE ABSOLUT NIMIC despre comisionul de risc !...

Prin urmare nu am semnat nimic care sa dea dreptul bancii sa perceapa altceva decat dobanda, comisionul de administrare si eventualele comisioane de rescadentare, scrisori de refinantare. Cam atat.

Opinia mea este sa ma adresez Parchetului pentru ca situatia este cel putin frauduloasa, personal o consider furt.

Ce spuneti de solutia mea cu adresarea catre Parchet si care va este parerea despre ce am spus ?
cum scrie si in contract cred ca ar fi cel mai bine sa notificati banca si sa mergeti acolo sa cereti nr de inregistrare ei avand obligatia sa va raspunda .
daca nu va intelegeti cu banca sesizati protectia consumatorului si apoi va adresati instantei.
aveti grija ca banca are obligatia ca pana la 20.09.2010 trebuie sa alinieze contractele functie de prevederile ordonantei de urgenta 50/2010 si nu cumva sa va cheme zilele astea sau sa nu va cheme si sa considere acceptare tacita a noilor conditii.
parerea mea este sa depuneti zilele acestea notificarea la care v-am facut referire.
Multumesc pentru amabilitate. Nu am vrut sa lungesc textul meu dar deja am luat legatura in scris cu banca. I-am notificat ca nu voi semna niciun act aditional care sa cuprinda comision de risc. Am fost si la banca, mi-au servit abureli privitoare la modificarea pe baza OUG 50/2010 si numai in urma amenintarii ca ma adresez parchetului (nu ANPC) mi-au trimis actul aditional. STUPOARE, comisionul de risc lipseste si de acolo !

Am facut modificari la actul aditional si l-am trimis inapoi, o sa-mi public intamplarea pe www.politicienii.ro, realmente e un roman
mateidonea a scris:

Am un credit pentru nevoi personale destul de mare si comisionul de risc e relativ important. Fundamental nu are importanta valoarea cat faptul ca in contractul semnat de mine, atat in cel general cat si in cel particular NU SE SPUNE ABSOLUT NIMIC despre comisionul de risc !...

Prin urmare nu am semnat nimic care sa dea dreptul bancii sa perceapa altceva decat dobanda, comisionul de administrare si eventualele comisioane de rescadentare, scrisori de refinantare. Cam atat.

Opinia mea este sa ma adresez Parchetului pentru ca situatia este cel putin frauduloasa, personal o consider furt.
Ce spuneti de solutia mea cu adresarea catre Parchet si care va este parerea despre ce am spus ?

e o alternativa. poate cea mai rapida si eficienta.

pentru ca guvernu' asta sanctioneaza in continuare cu batut "pe umeri" si "pe obraz" (amenzi contraventionale, avertismente!) perceperi de catre banci de sume de bani in mod ilegal!
perceperi care in toata lumea civilizata se pedepsesc cu inchisoarea! in romania merge si cu avertisment!!!
de neplafonarea lor, a celor legale, ce sa mai vorbim...
cat de mari trebuie sa fie interesele?! sau incompetenta?! sau si una si alta?!!!... de necrezut!!!

"Au apus demult vremurile in care sistemul bancar reprezenta o noutate in Romania si in care clientii erau dispusi sa accepte orice fel de conditii in schim­bul acordarii unui credit. Mai nou, clientii romani au invatat sa isi ceara drepturile, reclamand orice fel de abuz din partea bancilor care activeaza pe piata interna. Daca de obicei reclamatiile s-au adresat Oficiilor pentru Protectia Consumatorului din intreaga tara, au fost si romani care au apelat la Justitie pentru a-si face dreptate. Una dintre cele mai grave reclamatii a fost depusa, zilele trecute, la Parchetul de pe langa Tri­bunalul Constanta de catre admini­stra­torii unei firme, care acuza o banca din top 10, precum si cinci angajati ai sai de inselaciune, abuz in serviciu contra intereselor persoanelor in forma cali­ficata si fals in inscrisuri sub semnatura privata"

[ link extern ]

ContSters123067, utilizator