Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Daca nu am actul de identitate la mine pot fi amendat?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Daca nu am actul de identitate la mine pot fi amendat?

sunt foarte curios daca atunci cand ma legitimeaza un organ al politiei,eu fiind in calitate de pieton,si nu am actele de identitate asupra mea pot fi sanctionat cu amenda contraventionala? nu se poate da prin statie verificarea datelor?
Va multumesc si sper sa postati aici cateva raspunsuri.
u.b.i.k. a scris:

In frumoasul si cetosul Regat Unit cei care locuiesc acolo si isi spun cu mandrie ca sunt "british" nu au acte de identitate, adica nu au un inscris oficial care sa ateste ca John Smith este ... John Smith. Cu toate ca nu au CI-uri sau BI-uri Anglia, Scotia, Tara Galilor si Irlanda de Nord functioneaza ceva mai bine decat Romania. Ah, sa nu uit, ultimul care a incercat sa le faca acte de identitate englezilor a pierdut alegerile cu toate ca se supranumise Churchill (de fapt era din familia Spencer), era stra-stra-stra-ceva-ul primului duce de Marlborough si-l batuse la popoul gol pe Hitler.

Nu stiu cum puteti crede asemenea povesti. Britanicii au renuntat de curand la cartile de identitate, dar asta nu inseamna ca ies pe strada fara un document de identificare in buzunar... ca o fi driving licence, pasaport, legitimatie de elev etc.
Daca ar fi cum spuneti, ce-ar face John Smith cand vrea un credit bancar? Se duce cu doi martori care sa-i confirme identitatea si inca patru care sa-i recunoasca pe cei doi? Chiar m-ati facut sa rad!

Scuze initiatorului topicului ca am ajuns cu dezbaterea in UK!
diana ramona a scris:

@BX
In prezent sa stiti ca nu exista in prezent dispozitie si sanctiune in acest sens , decat atunci cand persoana are o anumita calitate . Inainte da , era aceasta obligatie , dar noul act normativ ce guverneaza documentele de identitate ( oug 97/2005 ) nu prevede aceasta obligatie .
Tot ce trebuie sa faca este sa dea relatii despre identitatea sa ptr a fi identificat .

OK; multumesc pentru lamuriri.