avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... neacordare de prioritate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

neacordare de prioritate

daca agentul de circulatie cine l-a oprit a fost singur, fara nici un martor se poate contesta procesul verbal de contraventie?..ce sansa de castig sunt? care ar fi temeiul legal pe baza caruia se poate?
Cel mai recent răspuns: m.belu , utilizator 02:02, 18 August 2010
melcsy a scris:

daca agentul de circulatie cine l-a oprit a fost singur, fara nici un martor se poate contesta procesul verbal de contraventie?..ce sansa de castig sunt? care ar fi temeiul legal pe baza caruia se poate?


Formulati contestatia catre instanta, daca nu a expirat termenul de 15 zile, precizati starea de fapt reala si vedeti daca exista martor asistent, care sa fi semnat procesul verbal! El ar putea fi " buturuga" care rastoarna totul:D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces verbal de contraventie - obiectiuni Consilier juridic Dana Maxim Consilier juridic Dana Maxim Daca in procesul verbal , la obiectiuni este prevazut ca acesta nu corespunde realitatii, instanta va tine cont de acest aspect? (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala xianu xianu am primit o amenda in(accent pe in) localitate(o comuna) pe E85 ca nu aveam faza de intalnire aprinsa. am primit amenda 140 si 2 puncte penalizare Daca ... (vezi toată discuția)
Proces verbal de contraventie care contine o alta fapta decat cea savarsita maria.b maria.b Am si eu o intrebare: Intr-o noapte ma aflam la volanul masinii mele; am intrat intr-un sens giratoriu si am facut dreapta intr-o zona in care aveam ... (vezi toată discuția)