avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA pensionar contributii
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA pensionar contributii

Tatal meu este pensionar si are un PFA deschis, comert.

Pana acum platea impozit 16% la diferenta dintre venituri si cheltuieli.
Acum plateste si contributii la pensii, sanatate si somaj si impozit la echivalentul a 12 salarii in conditiile in care e pensionar?tb sa depuna declaratii?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: adirina , utilizator 15:28, 30 Noiembrie 2010
Dar un pensionar cu o pensie de aprox 1600 lei, care isi face PFA si opteaza pt norma de venit, beneficiaza de vreo reducere la plata impozitului? asa am auzit si vreau sa ma edific. multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mod de aplicare a art.iii oug 58/2010 Ioan Mina Sava Ioan Mina Sava Sunt pensionar, am un PFA,platesc impozit si cota de asigurari de sanatate pentru venitul net estimat anual si impartit pe trimestre conform deciziei de ... (vezi toată discuția)
Plati pt pfa conf noului cod fiscal, care e angajat sibianul80 sibianul80 Buna ziua. Nici mie nu mi-e clar cat si ce am de platit. Sunt angajat la o societate cu norma intreaga. Pe langa asta am un PFA de prestari servicii pt ... (vezi toată discuția)