Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA pensionar contributii
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA pensionar contributii

Tatal meu este pensionar si are un PFA deschis, comert.

Pana acum platea impozit 16% la diferenta dintre venituri si cheltuieli.
Acum plateste si contributii la pensii, sanatate si somaj si impozit la echivalentul a 12 salarii in conditiile in care e pensionar?tb sa depuna declaratii?
Multumesc
Dar un pensionar cu o pensie de aprox 1600 lei, care isi face PFA si opteaza pt norma de venit, beneficiaza de vreo reducere la plata impozitului? asa am auzit si vreau sa ma edific. multumesc.