avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare intr-o functie de rang superior in aceeasi ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare intr-o functie de rang superior in aceeasi specialitate

Buna ziua, sunt personal contractual intr-o primarie din anul 2005, incadrata pe functia de subinginer gr.IA. Am facut continuare de studii si anul trecut acesta am absolvit cursurile de lunga durata, in aceeasi specialitate, insa examenul de licenta l-am dat anul acesta in sesiunea iulie. Va rog sa-mi spunesti care este temeiul legal prin care pot fi promovata intr-o functie de rang superior, inginer, si ce cerinte trebuie sa indeplinesc la intocmirea referatului de promovare (ex.transformare post intr-unul de rang superior, post unic, calificative etc). Deci concret cum ar trebui sa arate si ce ar trebui sa contina acest referat de promovare, pe care din pacate trebuie sa-l intocmesc eu. In speranta ca m-am exprimat pe intelesul dumneavoastra, va multumesc anticipat pentru raspuns si va urez o zi buna !!!
Kyandra a scris:

" Avand in vedere faptul ca dl/d-na, incadrata pe postul de subinginer IA____ a absolvit studii superioare cu licenta, promotia___, conform adeverintei nr. ___/___emisa de catre ______, obtinand specializarea de________
Tinand cont de faptul ca studiile absolvite sunt in specialitatea activitatii desfasurate de catre dl/d-na______, conform atributiilor enumerate in fisa postului/sunt utile pentru desfasurarea activitatii desfasurate de catre dl/d-na ______ in cadrul institutiei,
Vazand prevederile legii 330/2009, Anexa I art. 8,
Propun organizarea examenului de promovare conform studiilor absolvite pentru d-na/dl._________, postul ocupat urmand a se transforma in _______gradul imediat superior celui de debutant."





Avand in vedere.... tinand cont de .... (si din nou) vazand..... = limbaj de lemn (chiar daca exista si la case mai mari :D)

Nu e mai simplu "Avand in vedere: ....si se enumera toate cele acte, fapte si prevederi legale"
La noi in tara, dupa cum se fac legile e posibil orice, inclusiv scaderea salariului chiar daca incerci sa-ti depasesti conditia, ca si pregatire profesionala. Asa ca nu m-ar mira ca noul salariu sa fie mai mic, dar va dati seama cu cata greutate as putea accepta acest lucru. Si asa anul asta mi-a luat in total 600 lei pana acum, venitul net, dupa aproape 30 de ani de munca fiind putin peste 700 lei. Sunt multi parlamentari cu scoli facute la facultati fantoma si acelea prin corespondenta, si se stie ce salarii au. Niste nesimtiti ! Sa-i ia naiba cu legile lor ! Mii de scuze pentru iesire, dar nu fara motiv. O seara buna. Cu stima...
s_mari a scris:

Kyandra a scris:

" Avand in vedere faptul ca dl/d-na, incadrata pe postul de subinginer IA____ a absolvit studii superioare cu licenta, promotia___, conform adeverintei nr. ___/___emisa de catre ______, obtinand specializarea de________
Tinand cont de faptul ca studiile absolvite sunt in specialitatea activitatii desfasurate de catre dl/d-na______, conform atributiilor enumerate in fisa postului/sunt utile pentru desfasurarea activitatii desfasurate de catre dl/d-na ______ in cadrul institutiei,
Vazand prevederile legii 330/2009, Anexa I art. 8,
Propun organizarea examenului de promovare conform studiilor absolvite pentru d-na/dl._________, postul ocupat urmand a se transforma in _______gradul imediat superior celui de debutant."





Avand in vedere.... tinand cont de .... (si din nou) vazand..... = limbaj de lemn (chiar daca exista si la case mai mari :D)

Nu e mai simplu "Avand in vedere: ....si se enumera toate cele acte, fapte si prevederi legale"

Ideea era ca aici dam sfaturi juridice/idei de concepere a unor documente, nu facem literatura...:D Cine are timp, chef si imaginatie, poate "broda" pe marginea subiectului un roman fluviu, eu n-am intentia si obligatia sa folosesc stilul lui Ionel Teodoreanu pentru niste hartii care oricum vor sfarsi uitate intr-un dosar, dupa ce seful a mazgalit plictisit o rezolutie intr-un colt... Nu merita!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Promovarea in clasa a functionarilor publici ellena ellena am doua situatii legate de acest subiect: cazul 1. functionar public cu studii superioare de scurta durata, (subinginer) - inginer colegiu, angajat pe un post ... (vezi toată discuția)
Promovari 2010 conf. l330/2009 bialex bialex Buna ziua! V-as ruga sa ma lamuriti intr-o problema. Conform L330/2009, anexa I, art.8, alin.8: \"Absolventii invatamantului superior de lunga si scurta ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. ce se poate face sa promovez din clasa ii-a, in clasa ... vladilinca vladilinca Buna ziua. Ce se poate face sa promovez din clasa II-a, in clasa I-a/consilier superior? -angajat din 2006 referent specialitate superior(subinginer-15 ani ... (vezi toată discuția)