Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Disciplina in constructii
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Disciplina in constructii

In 1990 am construit o locuinta fara autorizatie, am castigat procesul si asi vrea sau stiu daca exista posibilitatea de a obtine un act care sa tina loc de autorizatie de constructie.
Ce forme de atac se folosesc in aceasta situatie ?
Pentru a avea deplina proprietate asupra imobilului construit, acest trebuie intabulat.
Printre alte acte, in vederea intabularii aveti nevoie si de ...AUTORIZAŢIE DE CONSTRUCŢIE.
O hotarare judectoreasca, nu poate tine loc autorizatiei de constructie pentru simplul modiv ca o hot. judectoreasca nu are si plan de situatie precum si celelate acte care sunt necesare obtinerii autorizatiei.

Deci, obtineti autorizatia...
Art 56 din ordinul 1430/2005 -intrarea in legalitate

(3) In situatia in care constructia realizata fara autorizatie de construire intruneste conditiile urbanistice de integrare in cadrul construit preexistent, autoritatea administratiei publice locale competente poate proceda la emiterea unei autorizatii de construire in vederea intrarii in legalitate, in coroborare cu luarea masurilor legale care se impun, numai in baza concluziilor unui referat de expertiza tehnica pentru cerinta esentiala de calitate "rezistenta
mecanica si stabilitate" privind starea structurii de rezistenta in stadiul fizic in care se afla constructia, precum si pentru cerinta esentiala de calitate "securitatea la incendiu".

Bafta!